سلطان یاقوت

بیش‌اظهاری ارزش به چه معناست؟

بیش‌اظهاری ارزش به چه معناست؟

بیش‌اظهاری ارزش به چه معناست؟

بیش اظهاری یا بیش بود ارزش از جمله اصطلاحات در انجام تشریفات گمرکی است. این اصطلاح یکی از مهم‌ترین اصطلاحات گمرکی است، اگر اختلافی در محاسبه ارزش صورت بگیرد از طرف گمرکی جریمه خواهید شد. بیش بود ارزش در تجارت و بازرگانی به معنای اظهارارزش بیش‌تر نسبت به ارزش واقعی کالایی است که وارد کشور می‌کنید. در برخی از موارد افراد بازرگان و یا تجار ارزش کالای وارداتی را بیش‌تر از حد ممکن تعیین می کنند با این کار می‌خواهند که از تسهیلات بانکی بیشتری برخوردار شوند. در برخی از موارد افراد برای خروج ارز و پولشویی این عمل را انجام می‌دهند که غیر قانونی است و اگر گمرک متوجه این کار شود تبعات خیلی زیادی به دنبال خواهد داشت. بیش بودن ارزش زمانی اهمیت دارد که قیمت ارز دولتی با ارز رایج در بازار اختلاف داشته باشد.

در زمان واردات کالا به کشور‌های دیگر باید کالا را در گمرک‌های کشور مقصد اظهار نمایید تا هزینۀ گمرکی کالا با توجه به قوانین همان کشور محاسبه و پرداخت شود. در این مرحله است که بیش بودن ارزش را مشخص می‌کنند. برخی افراد در این مرحله با ساختن فیش های جعلی قیمت خرید کالا را خیلی بیش‌تر از آنچه باید نشان می‌دهند.

چگونگی محاسبه بیش بودن ارزش

بعد از اتمام این مرحله گمرک ایران مدارک خرید و فروش کالا را مورد بررسی قرار می‌دهد تا ارزش واقعی کالا را تعیین نماید. برای مشخص شدن این قضایا از طریق سایت TSC اقدام می‌نمایند. بعد از اتمام این امور ارزش کالای شما بعد از ورود به کشور تعیین خواهد شد.

حال که متوجه شدیم که بیش بود ارزش چگونه محاسبه می‌شود، باید بگوییم که اعتراض‌هایی در این بخش نیز وجود دارد. زیرا برخی افراد برای بالاتر بردن ارزش کالا فاکتور‌ها و رسیدهای خرید را دست‌کاری می‌کنند. اما باید بدانید بعد از اظهار کالا نیز تمامی مدارک و جوانب کالا مورد بررسی قرار می‌گیرد. حتی کم اظهار کردن ارزش کالا نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر در سایت TSC ارزش کال بیش‌تر از قیمتی که شما اعلام کرده اید باشد نوعی کم اظهاری به حساب می‌آید و جلوی آن گرفته خواهد شد. حتی اگر قیمت را هم بیشتر از آن چیزی که در سایت به ثبت رسیده اعلام کنید با مشکلاتی مواجه خواهید شد. بعد از اینکه ارزش کالای شما اعلام شد به مدت یک ماه وقت دارید نسبت به ارزش اعلامی کالا اعتراض نمایید. در هر صورت می‌توان گفت که چه کم اظهاری و چه بیش اظهاری موجب دردسر شما خواهد شد.

اعتراض به بیش بود ارزش چگونه است؟

اگر اختلافی بین ارزش اظهار شده توسط تاجر یا بازرگان و ارزش تعیین شده از سوی گمرک باشد در کمیسیون اعتراضات به آن رسیدگی خواهد شد.  اگر حکم بیش اظهار کالا قبل از ترخیص کالا صورت گیرد صاحب کالا می‌تواند تا 30 روز به حکم اعتراض نماید. بعد از این مدت رسیدگی به اعتراض با رعایت مادۀ کمیسیون قابل پیگیری است.

در موارد نادری که گمرک بعد از ترخیص کالا بیش اظهاری را کشف کند، کالای مورد نظر را مشمول مهلت نمی‌داند و اقدام به اعلام مراتب به بانک مربوطه می‌کند. در صورتی که صاحب کالا قبول نکند باقی اعتراض در کمیسیون رسیدگی خواهد شد.

اگر رای قطعی در خصوص بیش بود ارزش صادر شود و صاحب کالا این رای را قبول نکند شکایات به بانک جهت رسیدگی تخلفات ارزی و به سازمان تعزیزات حکومتی ارجاع خواهد شد. پرونده بیش بود ارزش کالاهای تجاری و بازرگانی یکی از متدوال‌ترین پرونده‌ها در دیوان عدالت اداری است.

شرکت سلطان یاقوت

همانطور که می‌دانید ترخیص کالا  از گمرک به دلیل وجود قوانین و مقررات گسترده این حوزه، امری سخت است که مستلزم یاری گرفتن از افراد توانمند و با دانش بازرگانی بالا است. شرکت سلطان تجارت بازرگان با بهرمندی از مدیریتی متعهد و نیروهای متخصص آماده است تا شما تجار عزیز را در تمامی مراحل تجارت نظیر ثبت سفارش، تنظیم اظهارنامه، اخذ مجوزات قانونی، حمل و نقل کالا، ترانزیت و ترانشیپ، حواله ارزو ترخیص کالا از کلیه گمرکات و … یاری کند. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و یا همکاری با شرکت سلطان تجارت بازرگان در زمینه ترخیص انواع کالا ها از گمرک با تلفن های زیر تماس حاصل فرمائید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :

 

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)