سلطان یاقوت

ریلیز چیست و در چه مواقعی مورد استفاده قرار می گیرد؟

ریلیز چیست

ریلیز چیست و در چه مواقعی مورد استفاده قرار می گیرد؟

ریلیز به معنای دستور آزاد کردن مالکیت کالا از مبدا به محل تخلیه بار می‌باشد. هر طرف معامله یک خریدار و یک فروشنده دارد. فروشنده در معامله های بین المللی فردیست که اختیار تغییر اطلاعات کالای ارسالی را دارد. در زمانی که بار ارسال می‌شود فروشنده وقت دارد تا بارنامه رابرای خریدار ارسال کند. در این مدت صاحب کالا یا نماینده وی می‌تواند امور تشریفات گمرکی کالا را به سر انجام برساند.

تلکس ریلیزیعنی چه؟

تلکس ریلیز و ریلیز به یک معنا می‌باشد. در تلکس ریلیز فروشنده اصل بارنامه را به شرکتی که مسئولیت حمل و نقل را برعهده دارد می‌دهد و درخواست می‌کند که بارنامه را در مقصد ریلیز نماید. در این زمان بدون نیاز به اصل بارنامه مالکیت کالا از فروشنده سلب شده و در اختیار خریدار قرار می‌گیرد. در این بین شرکتی که حمل و نقل کالا را بر عهده گرفته است به نمایندگی که در مقصد دارد اطلاع می‌دهد بارنامه در دست آنها است و خریدار صاحب اصلی کالا محسوب می‌شود. به زبان ساده ترتلکس ریلیز پیامی می‌باشد که نماینده حمل در محل بارگیری به نماینده حمل در محل تخلیه بار در جهت آزاد سازی مالکیت کالا ارسال می‌شود.

تلکس در واقع ماشینی مانند پرینتر بوده و در عین حال قابلیت ارسال و دریافت پیام ها متنی مانند تلگراف را خواهد داشت. به پیام هایی که توسط این ماشین ارسال می‌شود تلکس می‌گویند. تلکس یکی از بهترین وسایل ارتباط گیری و ارسال و دریافت پیام در بین کشتی‌ها روی دریا می‌باشد. این دستگاه ها پیش زمینه‌ای در خصوص به وجود آمدن ایمیل ها بوده است. تلکس ریلیز نیز نوعی دستور برای آزاد سازی کالا از مبدا بارگیری کالا ها گفته می‌شود. لازم است بدانید امروزه چنین پیام هایی توسط ایمیل یا سیستم‌های آنلاین برای تمامی خطوط کشتی رانی و ترانشیپ کالاها ارسال می‌شود.

چه مواقعی ریلیز کاربرد دارد؟

هنگامی که مقصد نزدیک باشد و بار سریع برسد فروشنده بعد از گرفتن بارنامه قبل از حرکت بار به سمت مقصد مدارکی که مورد نیاز است از جمله گواهی مبدا، گواهی بهداشت، لیست های بسته بندی کالا، فاکتور خرید، مجوزهای مورد نیاز را تهیه کرده و با پست هوایی به خریدار ارسال می‌کند تا خریدار با ریلیز کردن برای آزاد سازی کالا اقدام نماید و کالا را دریافت کند.

مورد استفاده بعدی ریلیز در زمان تعطیلات می‌باشد. به عنوان مثال زمانی که کالایی در روزهای پنجشنبه و یا جمعه به گمرک های ایران می‌رسد و یا شنبه و یکشنبه‌ها که در سایر کشورها تعطیل هست و زمان کافی برای آزاد کردن کالا از انبارهای گمرک وجود ندارد می‌توان از تلکس ریلیز استفاده کرد.

لازم است بدانید که در زمان فرستان تلکس به مشتری کپی برابر با اصل شده بارنامه نیز باید ارسال کنید. همچنین قابل توجه است که برای هر کالایی یک بارنامه و به همین صورت یک ریلیز صادر می‌شود. زمانی که بارنامه صادر شده و مشتری بخواهد تلکس ریلیز کالا را انجام دهد باید هزینه ای اضافه در این بابت پرداخت کند و بارنامه را برگردانده و باطل نمایند.

مراقبت از بارنامه بسیار مهم است زیرا یکی از اسناد مهم در ترخیص کالا و انجام تشریفات گمرکی می‌باشد. و صدور مجدد آن منوط به طی کردن مراحل اداری دشواری می‌باشد.

چگونگی دریافت کالا با بارنامه و یا تلکس ریلیز

زمانی که اقدام به دریافت کالا با بارنامه خواهید کرد صاحب کالا اصل بارنامه را که دارای 3 نسخه اصل، 3 نسخه کپی و همچنین یک نسخه ای که کپی برابر اصل شده می‌باشد. ارائه کپی برابر اصل شده بارنامه فقط و فقط برای ارائه به وزارت بازرگانی برای گرفتن گواهی مبدا خواهد بود.

برای دریافت کالا با تلکس ریلیز اصل بارنامه با خطوط حمل و نقل کالا که معمولا ترانشیپی می‌باشد ارسال می شود و بعد از آن باطل می‌گردد. برای آزاد کردن کالا از انبارها نیز باید از طریق ایمیل دستور آزاد سازی محموله صادر شود.

شرکت سلطان یاقوت

واردات و صادرات کالا در کشور ما به دلیل نقش عمده و تاثیر گذاری که در اقتصاد ایفا می‌کند بسیار مورد توجه و اهمیت می‌باشد و قوانین گسترده ای در این زمینه وضع می‌گردد که برای عبور بدون هیچ مشکلی مستلزم همکاری با شرکت و فردی متخصص و با تجربه در این زمینه می‌باشد. شرکت سلطان یاقوت با بهرمندی از نیرو های زبده خود آماده خدمت رسانی به شما تجار عزیز در زمینه‌های ثبت سفارش، اخذ مجوزات قانونی، تنظیم اظهارنامه، حمل و نقل کالا، ترانزیت و ترانشیپ، حواله ارز، ترخیص کالا از گمرک و … می‌باشد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت با تلفن‌های زیر تماس حاصل فرمائید.

تلفن‌های تماس 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :

 

5/5 - (1 امتیاز)