سلطان یاقوت

سوئیفت چیست؟(بررسی کامل)

سوئیفت چیست؟

سوئیفت چیست؟

سوئیفت نوعی جامعه جهانی برای ارتباط مالی در بین بانک ها می باشد. سوئیفت انجمن تعاونی و غیر انتفاعی است که در سال 1973 با همکاری 239 بان در پانزده کشور اروپایی و آمریکایی راه اندازی شد.هدف از راه اندازی آن جایگزینی روش ها ارتباطی کاغذی می باشد در سطح بین المللی با یک روش استاندارد می باشد. در حال حاضر نیز در بیش از 9700 بانک و 209 کشور روش سئیفت برای ارتباط گیری انجام می شود. در واقع سوئیفت برای ارسال و دریافت پیام در بین واحد های ارزی بانکی در داخل و خارج کشور مورد استفاده قرار می گیرند.

قوانین سوئیفت

مرکز راه اندازی سوئیفت بلژیک بوده و قوانین آن نیز بر اساس قوانین آن کشور می باشد. کشور های دیگری همچون آمریکا، انگلیس، هلند، هنگ کنگ نیز به عنوان مراکز پشتیبان فعالیت می کنند. سوئیفت در هر کشور دارای یک SAP می باشد. SAP با عنوان نقطه دسترسی سوئیفت می باشد که توسط موسسه اصلی کنترل می شود. SAP سوئیفت در ایران بانک مرکزی است. در تمامی بانک ها در داخل ایران با استفاده از خطوط leased و یا ماهواره به مرکز SAP بانک مرکزی متصل می شود و از طریق سیستم ماهواره ای پیام ها برای بانک مرکزی ارسال می شود. این سیستم برای سرعت بیشتر در انجام معاملات ارزی و جلب رضایت مشتریان مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این نرم افزار تمام عملیات ارزی به صورت استاندارد انجام می شود.

مزایای استفاده از سوئیفت چیست؟

سوئیفت در چند سال اخیر دارای رشد روز افزونی بوده و این قضیه برای مصرف کنندگان و تاجران بسیار مورد توجه می باشد. از مزایای استفاده این روش می توان به استاندارد بودن آن، قابل اطمینان بودن آن، امنیت در جا به جایی ارز، سرعت جا به جایی ارزها، کاهش هزینه در جابه جایی مقادیر زیاد، قابلیت دستیابی به حساب های تجاری خود، تسویه سریع و هم زمان در تمامی حسابها و ….. که باعث رشد  روز افزون استفاده از این نرم افزار و روش جابه جایی ارز شده است.

اعداد کد سوئیف به چه معناست؟

وقتی برای نقل و انتقال هزینه ها از طریق سوئیفت اقدام می کنید. کدی برای پیگیری به شما ارسال می شود که این کد از 8 تا 11 کاراکتر دارد که هرکدام از آن اعداد دارای معنای خاص خود می باشد. به عنوان مثال چهار کاراکتر اول به معنی کد معرفی بانک می باشد. دو کاراکتر بعدی معرف کشور است که بانک در آن قرار دارد. دو کاراکتر سوم به عنوان کد موقعیت مکانی بانک مورد استفاده قرار می گیرد. سه کاراکتر آخری برای معرفی کد شعبه بانک می باشد. برای مثال می توان BEGNUSLAAFG چهار کاراکتر اول BENG معرف بانک است. دو کاراکتر US معرف کشور و دو کاراکتر بعدی LA معرف موقعیت مکانی بانک  و سه کاراکتر بعدی AFG معرف کد شعبه می باشد.

چه کسانی از شبکه سوئیفت استفاده می کنند؟

اکثر کسانی که از سیستم سوئیفت استفاده می کنند بانکها و افراد تاجر و بازرگان هستند. اما از این سیستم می توان برای کسب و کارهای دیگر مانند: کارگزارن مالی در سیستم های بانکی، دلالان و کارگزارن سهام، سیستمهای تصفیه یا همان CLEAR، شرکت های حقوقی و یا موسسات مالی غیر بانکی و …. نیز استفاده نمایند.

چه زمانی ایران به سوئیفت پیوست؟

در سال 69 تا 70 بانک مرکزی ایران هیئتی از کارگزاران را مامور کرد تا با بانک های تجاری برای عضویت در سوئیفت رایزنی نمایند. پس از طی کردن یک دوره بررسی در اخر سال 70 هماهنگی های لازم با بانک های تجاری انجام شد  و تقاضای عضویت بانک های ایرانی در سوئیفت بین المللی ارائه شد و در نهایت در سال 71 پس از قبول سه پیش شرط برای ورود به سوئیفت عضویت بانک مرکزی به همراه پنج بانک دیگر صادرات، ملی، تجارت، ملت و سپه و …. برای پیوستن به سوئیفت جهانی پذیرفته شد.

شرکت سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با سالها تجربه و تخصص در صادرات، واردات و ترخیص انواع کالاها در خدمت شما عزیزان است. مشاوران و تیم تخصصی بازرگانی و ترخیص کاران این شرکت کلیه مراحل تشریفات ترخیص کالا را برای شما عزیزان انجام می دهد. کافی است تنها پروفرمای کالای وارداتی خود را برای ما ارسال کنید تا ترخیص کاران زبده و مجرب ما تمامی تشریفات از کشور مبدا را تا حمل بار به مقصد مورد نظر شما و تحویل بار را برای شما عزیزان انجام دهد. برای آگاهی از تعرفه انواع کالاها و حقوق ورودی آنها می توانید به کتاب مقررات صادرات و واردات مراجعه نمایید و یا برای دریافت مشاوره رایگان با مشاورین متخصص ما مشورت کنید. 

تلفن های تماس: 02128111034 – 09121995406

بیشتر بخوانید :