سلطان یاقوت

بازاریابی تلفنی چیست ؟ آیا هنوز محبوبیت دارد؟

بازاریابی تلفنی

بازاریابی تلفنی چیست؟

بازاریابی تلفنی فرآیند تماس و تعامل با مشتری است. معمولا در بازاریابی تلفنی سرنخ هایی برای فروش بیشتر به مشتری داده می شود. از این نوع بازاریابی در گذشته فقط برای توضیح محصول و فروش آن به مشتری استفاده می شد. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی به تماس های تصویری و حتی ویدئو کنفرانسی با مشتریان تغییر یافته است. البته که با توجه به پیشترفت هایی در که در زمینه تکنولوژی های ارتباطی صورت گرفته و ظهور دیجیتال مارکتینگ ها و تکنیک های بازاریابی جدید بازایابی ها شبکه های اجتماعی و بازاریابی به روش تولید محتوا جایگزین آن شده است. با توضیحاتی که در زمینه پیشرفت تکنولوژی و داده شد مردم دیگر تمایلی به دریافت تماس های تلفنی و گوش دادن به توضیحات بازاریابان را ندارند و حتی ابزارهای جلوگیری از این نوع تماس ها را هم در اختیار دارند.

با انتقاد هایی که به تماس های سرد تلفنی در دنیای امروز وارد است اما می توان گفت مزایایی هم دارد و می توان از آن برای تولید سرنخ هایی برای مشتری و فرصت فروش استفاده کرد. اما می توان به این مرود خیلی مهم در این خصوص اشاره کرد که دریافت تماس از طرف افراد غریبه که سعی در فروش محصولی به شما دارند خیلی آزاردهنده است.

بازاریابی تلفنی یک استراتژی و نوعی مارکتینگ برای فروش محصول است که شامل ارتباط گیری بامشتری از طریق تلفن می باشد. در این نوع بازاریابی فرد سعی می کند که با کلمات و جملاتی که به کار می برد سعی در اقناع مشتری و برای استفاده از محصولات یا خدمات آن شرکت نماید. با توضیحاتی که ارائه شد متوجه شدید که بازاریابی تلفنی به سازمان های زیادی کمک کرده تا به نتایج بهتری در زمینه فروش محصولات و خدمات خود داشته باشند. این را هم لازم است که بدانید که بهترین شکل از تله مارکتینگ ها شامل تماس هایی است که بدون واسطه از طرف بازاریابان شرکت ها با خریدارن نهایی صورت می گیرد. بازاریابی تلفنی به دو روش B2B یعنی (  BUSSINES TO BUSSINES ) یا B2C ( BUSSINES TO CUNSUMER ) صورت می گیرد.

بازاریاب تلفنی چگونه فردی باید باشد؟

بازاریاب تلفنی فردی است که فروش محصولات و یا خدمات شرکتی را در دست دارد و به صورت تلفنی و حضوری به توضیح محصول و فروش آن می کند حال این بازاریابی نیز به دو روش برونی و درونی نیز صورت می گیرد که در ادامه توضیح خواهیم داد. بازاریابی برونی که به outbound نیز معروف است به این صورت است که به افراد بازاریاب یا همان مارکترها لیستی از اطلاعات تماس مشتریان احتمالی داده می شود که با آنها ارتباط برقرار کرده و شروع به توضیح محصول و در نهایت فروش داشته باشد. بازاریابی درونی یا همان inbound به صورتی است که تبلیغات کالا و خدمات در شبکه های اجتماعی مانند تلویزیون و یا اینستاگرام و دیگر شبکه ها ارتباط جمعی صورت می گیرد و مشتری های احتمالی با شماره تماس هایی که اعلام می شود برای خرید احتمالی محصول تماس میگیرد و محصولات مورد نظر را سفارش می دهد اما پرزنت و خرید این نوع از مشتریان هم بستگی به توضیحات بازاریاب دارد.

مهارت بازاریابان تلفنی در چه چیزی باید باشد؟

همانطور که از اسم آن پیداست یا ن نوع از بازاریابی از طریق تلفن و بدون رویارویی با مشتری و ارائه خدمات و کالا به آن صورت می گیرد پس در این نوع بازاریابی فروشند باید عزم خود را جزم کرده و واضح و بدونه هیچ گونه حاسیه ای به صحبت کردن در خصوص کالا و یا خدماتی که شرکت ارائه می دهد صحبت کند. همچنین یا فروشنده تلفنی باید مهارت این را داشته باشد که بدون تپق زدن با صدایی رسا و گیرا حرف بزند تا حس اطمینان را در  مخاطب ایجاد کند. یک فروشنده تلفنی باید توانایی مدیریت کردن سوالات مشتری را داشته باشد و قبل از اینکه وی شروع به سوال کند  توضیحات کامل را ارائه کرده و جای هیچگونه سوال و ابهامی را باقی نگذارد. قابل توجه است که یک فروشنده تلفنی باید با ویژگی های محصول به خوبی آشنا باشد و اشراف کاملی نسبت به محصول داشته باشد تا بتواند به راحتی و در سریعترین زمان ممکن تمام پاسخ ها را به مشتری ارائه کند. با رعایت این موارد حس اطمینان به محصول و خدمات در خود فروشنده ایجاد شده و به راحتی می تواند این حس را به مخاطب ارائه کرده و فروش موفقی را تجربه کند.

بیشتر بخوانید :