سلطان یاقوت

ترانزیت چیست؟(راهنمای کامل)

ترانزیت چیست

ترانزیت چیست؟

ترانزیت به طور کلی به معنی حل و نقل کالایی است که بدون اینکه گمرک شود از گمرکی به گمرک دیگر حمل می شود. در این روش وقتی کالایی را به کشور های دور دست صادر می کنیم هزینه های کمتری را می پردازیم زیرا کالا در هر گمرک مورد بررسی قرار نمی گیرد و این قضیه موجب کاهش هزینه های جانبی از جمله انبار داری، هزینه پر و خالی کردن کالا از وسیه نقلیه، هزینه بازرسی کالا و ….. دیگر نیست.

ترانزیت در امور گمرکی

همانطور که گفته شد ترانزیت به معنی جا به جایی و انتقال کالاها از گمرکی به گمرک دیگر بدون اینکه کالا امور گمرکی آن انجام شود. به زبان ساده ترمی توان گفت که کالایی که از طرف فروشنده ارسال شده اما هنوز به دست خریدار نرسیده را کالای ترانزیتی می گویند. ترانزیت یک فعالیت بین المللی است به همین دلیل کشور ها برای ترانزیت کالایی از کشور خود به کشور دیگر باید قوانین ومقررات بین المللی را رعایت کنند. تا چار مشکل نشوند و به راحتی بتوانند از مرزهای کشور ها عبور نمایند.

قیمت ترانزیت کالا

در خصوص قیمت های ترانزیتی کالا می توان گفت که  در بین کشور ها رقابتی می باشد و کشور ها در تلاش هستند تا برای پیروزی و موفقیت خود در بازار های بین الملی قیمت های خود را به صورت رقابتی تعیین نمایند. اگر کشور ها بتوانند از مزیت های رقابتی خود و توانایی هایشان در زمینه ترانزیت به خوبی استفاده نماید. می تواند سود بسیار خوبی را به چرخه اقتصادی کشور خود برگرداند. زیرا کشور ها به مناطق و کشور هایی ترانزیت کالا را انجام می دهند که در آن هزینه های حمل و نقل برایشان ارزانتر تمام شود.

می توان گفت کشور های فعال در زمینه حمل و نقل های ترانزیتی کالا هزینه ها را در نظر می گیرند و با کشورهایی هزینه های حمل و نقل در آنها کمتر می باشد تبادلات ترانزیتی خود را انجام می دهند. به همین دلیل کشور هایی که حمل و نقل در آنها هزینه های بالای دارد از صحنه ها رقابتی ترانزیت کالا حذف می شوند.

ترانزیت

انواع ترانزیت

ترانزیت به انواع داخلی و خارجی، ترانزیت ریلی، ترانزیت هوایی و ….  تقسیم بندی می شود.نام دیگر ترانزیت داخلی پاساوان می باشد. ترانزیت های داخلی به معنی این است که کالای گمرک نشده از گمرکی مجاز در داخل کشور به گمرک مجاز دیگری در داخل کشور حمل و تحویل شود. به گمرک ایران اجازه داده شده است که در شرایط اضطراری کالاهای موجود در گمرکات مرزی را به گمرکات داخلی با ترتیبی که برای گمرکات اداری است حمل نماید. و در هنگام ترخیص کالا هزینه های مربوط به ترانزیت و حمل و نقل را از صاحبان کالا و یا نمایندگان قانونی آنها وصول نمایند.

ترانزیت خارجی

ترانزیت خارجی به معنی ارسال کالایی از کشوری به کشور دیگر می باشد. به معنی ساده تر یعنی عبور و ورود کالایی از یک گمرک مرزی و خروج آن از گمرک مرزی دیگر. کالایی که به عنوان کالای ترانزیتی از کشور عبور می کند، تحت رویه واردات عبور کرده و از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوراض معاف هستند ولی باید هزینه های گمرکی را پرداخت نمایند. مگر اینکه در قرار دادهای ترانزیتی دولت با کشور ها و قراردادهای صورت کالایی ترانزیتی بین کشور ها وضع شده باشد که باید بر اساس همان قرار دادها رفتار شود.

ترانزیت

ترانزیت ریلی

ترانزیت ریلی زمانی انجام می شود که حجم کالا زیاد بوده به همین دلیل با قطار های باری از طریق خطوط ریلی ترانزیت می شود. اما این مورد را هم مد نظر داشته باشید که فقط در برخی از استانها کشور خطوط ریلی وجود دارد و امکان این نوع از حمل و نقل کالا امکان پذیر است. با این حال که ایجاد خطوط ریلی در کشور بسیار هزینه بر است اما حمل و نقل ریلی و ترانزیت ریلی بسیار کم هزینه و مقرون به صرفه نسبت به باقی روش های ترانزیتی می باشد.

ترانزیت هوایی

یکی از پر هزینه ترین روشهای حمل و نقل و ترانزیت کالا ترانزیت هوایی می باشد. اما می توان گفت که یکی از سریع ترین روشها برای جا به جایی مواد غذایی و مواد فاسد شدنی به سراسردنیا می باشد. محصولاتی از قبیل مواد غذایی، محصولات کشاورزی و یا داروهای بیماران و …. را از طریق ترانزیت هوایی جا به جایی و حمل و نقل آنها صورت می گیرد. این قبیل از کالاها به دلیل اینکه فساد پذیر هستند و سریع خراب می شوند باید از طریق حمل و نقل هوایی سریعا جا به جا شوند. این نوع از روش حمل و نقل به دلیل هزینه بالایی که داد پیشنهاد نمی شود مگر برای کالاهای گران قیمت و یا کالاهای فشاد شدنی که جابه جایی آنها سریع باید انجام شود.

سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با تجربه بیست ساله آماده ارائه خدمات ترخیص کالا و تجارت و بازرگانی می باشد. ترخیص کاران زبده این شرکت امور حمل و نقل و ترخیص کالای شما از گمرک را در سریعترین زمان ممکن با حداقل قیمت انجام می دهند. از سری خدمات این شرکت تجاری و بازرگانی: ثبت سفارش، خرید کالا، حمل و نقل، ترانزیت و ترانشیپ کالا، اخذ مجوزات لازم، دریافت پته گمرکی ، دریافت برگ سبز و ….. می باشد. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به صورت رایگان با کارشناسان این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید :