سلطان یاقوت

ترخیص هل از گمرک

ترخیص هل از گمرک

هل نام یک میوه ریز است که طولی به‌اندازه یک بند انگشت دارد و پوست بیرونی آن تیره است. درون میوه هل که جزو تیره زنجبیل‌ها دسته‌بندی می‌شود، تعدادی دانه خوشبو قرار گرفته‌ که به سبب خواص درمانی خود، مورد استفاده مردم سراسر جهان واقع می‌شوند. هل‌ها در انواع مختلف از جمله هل سیاه، هل سفید و هل سبز در بازار موجود هستند که در میان آن‌ها، هل سبز از عطر تندتری برخوردار است. فعالان تجاری کشورمان در زمینه تجارت هل مشغول به فعالیت هستند و از این رو قصد داریم در مقاله امروز به موضوع ترخیص هل از گمرک بپردازیم که یکی از خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. از این چاشنی معطر در برخی غذاها از قبیل نان‌ها، شیرینی‌ها، مرباها، و به عنوان طعم‌دهنده در چای و دمنوش استفاده می‌شود. بیشترین میزان مصرف هل در دنیا، به کشورهای هند و پاکستان و همچنین شهر بلوچستان در ایران تعلق دارد. از پودر هل نیز به عنوان ادویه در خوراک‌ها استفاده می‌شود. طبع دانه هل، گرم و خشک است و از خواصی همچون رفع بوی بد دهان، پیشگیری از خرابی دندان، بیشگیری از سرطان، کاهش فشار خون، کنترل دیابت، درمان آسم، بهبود عملکرد سیستم گوارشی و … برخوردار است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص هل از گمرک ایران، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تجارت هل در ایران

ادویه‌جات از جمله هل، در کشور ما جزو مواد غذایی پرمصرف به‌شمار می‌روند. از این رو برای جبران کمبودهای بازار مصرفی، نیاز به واردات هل از کشورهای تولیدکننده داریم. واردات هل در ایران عمدتا از مبداء کشورهای امارات متحده عربی، هند، گواتمالا، چین و … صورت می‌گیرد. صادرات هل از ایران نیز با مقادیری بسیار کمتر از میزان واردات آن، به کشورهای همسایه صورت می‌گیرد.

قوانین مرتبط با صادرات و واردات هل در ایران

  • ورود موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 به شرح زیر است:

‌ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

  • ورود موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوراکی، آشامیدنی و بهداشتی مصوب 1346 به شرح زیر است:

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

  • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین‌المللی حفظ نباتات مصوب 1389 به شرح زیر می‌باشد:

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

مجوزهای‌ لازم برای ترخیص هل از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص هل از گمرک را دارد، باید برای اخذ مجوز از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

  • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز
  • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی برای اعلام تاریخ اعتبار

تعرفه گمرکی جهت ترخیص هل

بطورکلی کد تعرفه برای ترخیص هل از گمرک ذیل ردیف 09083 قرار می‌گیرد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص هل خرد نشده و نسابیده در بسته‌بندی آماده برای خرده فروشی به وزن پانصد گرم و کمتر برابر 09083110 است که از حقوق ورودی 20% و اولویت کالایی 27 برخوردار است.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص سایر بسته‌بندی‌های هل خرد نشده و نسابیده برابر 09083190 است که از حقوق ورودی 10% و اولویت کالایی 22 برخوردار است.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص هل خرد شده و سابیده شده در بسته‌بندی آماده برای خرده فروشی به وزن پانصد گرم و کمتر برابر 09083210 است که از حقوق ورودی 20% و اولویت کالایی 27 برخوردار است.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص سایر بسته‌بندی‌های هل خورد شده و سابیده شده برابر 09083290 است که از حقوق ورودی 10% و اولویت کالایی 27 برخوردار است.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص هل از گمرک

اداره گمرک برای برقراری عدالت و برابری در محاسبه حقوق گمرکی و همچنین کنترل محموله‌های تجاری صادراتی و وارداتی قوانین و مقررات خاصی برای هر کالای تجاری وضع کرده است که تسلط و عمل به آن‌ها از جمله وظایف ترخیص کار رسمی اداره گمرک به شمار می‌رود. شرکت سلطان یاقوت با به کارگیری کادر باتجربه و ماهر نیروهای ترخیص کار، آماده ارائه خدمات به شما تاجران و بازرگانان گرامی می‌باشد. شما عزیزان می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر (مشاوره رایگان) و همچنین همکاری با این شرکت در زمینه ترخیص هل از گمرک، با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید :

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

5/5 - (1 امتیاز)