سلطان یاقوت

ترخیص موز از گمرک

هر آنچه باید در خصوص ترخیص موز از گمرک بدانید!

میوه موز به جهت خوش خوراک بودن و خواص بی‌نظیر همچون بهبود دستگاه گوارش و تناسب اندام، استحکام استخوان‌ها، پیشگیری از سرطان، تقویت بینایی، پیشگیری و بهبود افسردگی، تقویت قلب و کاهش فشار خون، در رتبه 12 در میان کالاهای وارداتی قرار گرفته است. در کشور ما پرورش انواع میوه‌ها به جز میوه‌های مناطق گرمسیری، اوضاع مساعدی دارد. به همین دلیل است که واردات تمام میوه‌ها به جز 4 میوه (موز، انبه، آناناس، نارگیل) ممنوع می‌باشد. در سال‌های اخیر جهت گردش چرخه اقتصادی کشور، شرایط ویژه‌ای جهت واردات موز برای صادر کنندگان سیب درختی (که میزان پرورش آن در کشور ما بسیار زیاد است) در نظر گرفته شده است. جهت حفظ اصول بهداشتی، اخذ مجوزهای خاصی از سمت اداره گمرک جمهوری اسلامی، برای واردات موز ضرورت پیدا کرده است. اگر می‌خواهید در خصوص شرایط تجاری میوه موز در ایران و جهان، اطلاعات دقیقی کسب نمایید، ادامه مقاله را به هیچ وجه از دست ندهید.

 

واردات موز در ایران

میوه موز در مناطق گرمسیری و مرطوب رشد می‌کند و به همین دلیل کشورهای آسیای شرقی و آسیای جنوب شرق از شرایط اقلیمی متناسبی با پرورش موز برخوردار هستند. تنها شهر سیستان و بلوچستان از مناطق ایران دارای شرایط آب و هوایی مساعد رشد موز است؛ بنابراین نتیجه می‌گیریم که عمده موز مصرفی در بازار داخلی کشور ما از نوع وارداتی می‌باشد.

کشورهایی که واردات موز ایران اغلب از مبدا آن‌ها صورت می گیرند به ترتیب عبارتند از اکوادور، هندوستان، مکزیک، کلمبیا، کاستاریکا و مرسین در کشور ترکیه. همچنین بزرگ‌ترین کشورهای واردکننده موز در جهان عبارتند از: ایلات متحده، روسیه، بلژیک، چین، هند، ژاپن، المان و … .

شرایط ویژه جهت کاهش تعرفه موز وارداتی در ایران

اداره گمرک در سال‌های اخیر قوانینی درخصوص واردات موز از کشورهای خارجی وضع کرده است، که طی آن تاجر می‌تواند تنها 5% حق تعرفه به گمرک بپردازد. شرایط واردات موز با تعرفه 5% درصدی بدین صورت است که، تاجر با ارائه پروانه گمرکی می‌تواند در قبال صادرات هر یک و نیم کیلو سیب درختی، یک کیلو موز با تعرفه 5% وارد نماید. شرط این معاوضه این است که صاحب پروانه صادراتی (سیب درختی)، با صاحب پروانه ورود قطعی (موز) یکی باشد. در غیر این صورت، تاجر موظف است حقوق گمرکی واردات موز را طبق جدول تعرفه گمرکی، به طور کامل پرداخت نماید.

نکاتی در مورد تجارت موز در ایران و جهان

شرایط نگهداری موز چیده شده: بسیاری از کشورهای گرمسیری، موز را در حالت سبز و کال میچینند و در انبارها و سردخانه‌ها  با قرار دادن آن در مجاورت گاز اتیلن، به مرحله رسیدگی آن نزدیک می‌کنند. برخی میوه‌ها به طور طبیعی گاز اتیلن ترشح می‌کنند؛ بنابراین باید توجه داشت که از قرار دادن موز رسیده در کنار این میوه‌ها خودداری شود.

شرایط بسته‌بندی موز صادراتی: موز میوه نرم و زودرسی است، به همین دلیل استانداردهایی جهت بسته‌بندی این محصول در حمل و نقل‌های تجاری در نظر گرفته شده است. کارتنی که حامل موز است، باید از 3 تا 4 لایه کارتن ساخته و مقاومت کافی داشته باشد. وزن موزها که به صورت دسته‌ای داخل جعبه کارتنی قرار می گیرند بدون در نظر گرفتن اندازه موزها باید حدود 7 تا 20 کیلوگرم باشد. موزهای داخل جعبه باید از ابعاد یکسانی برخوردار بوده و کاملا سالم باشند؛ زیرا اگر تنها یکی از موزهای داخل کل محموله فاسد باشد و لک‌های قهوه‌ای داشته باشد، سبب از بین رفتن کل موزهای آن محموله خواهد شد.

شرایط بارگیری موز صادراتی: اغلب بسته بندی موزها در وزن 18 کیلوگرم صورت می‌گیرد که در هر بسته حدودا 5 تا 6 دسته موز جای می‌گیرد. حمل و نقل موز حتما باید از طریق کانتینر یخچالی انجام شود و دمای مساعد جهت سالم ماندن آن، 10 تا 14 درجه سانتی گراد است.

 

مجوزهای لازم جهت ترخیص موز از گمرک

جهت ترخیص موز از گمرک، دریافت مجوزات زیر از سازمان‌های مربوطه الزامی است:

  • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی-اعلام تاریخ اعتبار
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی-تخصیص ارز

تعرفه گمرکی ترخیص موز

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص موز سبز برابر 08031000 با حقوق ورودی 10% و اولویت کالایی 26 است که به صورت کیلویی محاسبه می‌گردد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص موز تازه و موز خشک کرده برابر 08039000 با حقوق ورودی 15% و اولویت کالایی 27 است که به صورت کیلویی محاسبه می‌گردد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص اسانس موز و پودر طعم دهنده موز برابر 33021090 با حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 22 است که به صورت کیلویی محاسبه می‌گردد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص پوره موز برابر 20071010 با حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 23 است که به صورت کیلویی محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان تجارت بازرگان درخصوص ترخیص موز از گمرک

اگر شما نیز قصد واردات موز و ترخیص آن از گمرک ایران را دارید، می‌توانید ابتدا از مشاوره رایگان با کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت بهره‌مند شوید. این شرکت آماده است که تمام اطلاعات لازم در این فرآیند را در اختیار شما قرار داده و تا مرحله آخر خروج کالاهای شما از گمرک، همراهتان باشد.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :

 

5/5 - (1 امتیاز)