سلطان یاقوت

ترخیص دستگاه اسپیرومتر از گمرک

ترخیص دستگاه اسپیرومتر از گمرک

در علم پزشکی، از دستگاه‌ها و تجهیزات مختلف برای معاینه و تشخیص بیماری‌های مربوط به اندام‌های گوناگون بدن استفاده می‌شود. یکی از این دستگاه‌ها، دستگاه اسپیرومتر نام دارد که استفاده از آن در مراکز پزشکی و درمانی کشور ما رواج دارد. نیاز این بخش‌ها به دستگاه‌هایی از قبیل اسپیرومتر عمدتا از طریق واردات آن از کشورهای خارجی تامین می‌گردد. به همین خاطر می‌خواهیم مقاله پیش رو را به موضوع ترخیص دستگاه اسپیرومتر از گمرک اختصاص دهیم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت می‌باشد. کاربرد دستگاه اسپیرومتر، اندازه‌گیری دقیق میزان حجم هوای دم و بازدم است. پزشکان از دستگاه اسپیرومتر جهت سنجش میزان اکسیژن موجود در هوای محیط و انتقال آن به بدن به منظور سوخت‌وساز و همچنین دفع دی اکسید کربن حاصل از آن، استفاده می‌کنند. با کمک تست اسپیرومتری می‌توان عملکرد ریه را در بیماری‌های تنفسی از قبیل آسم، آلرژی و … مورد بررسی قرار داد. دستگاه اسپیرومتر به راحتی قادر به تشخیص اختلالات ریه بیماران است تا پزشک بتواند روند درمان به‌موقع آن‌ها را آغاز کند. در این روش، ظرفیت‌ها و حجم‌های ریوی اندازه گیری می‌شود. کاربرد دستگاه اسپیرومتر گسترده است و مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: شناسایی انواع مشکلات و بیماری های آلرژیک و غیر آلرژیک تنفسی همچون آسم، برونشیت مزمن، نا هنجاری قفسه سینه و بافت های ریوی، تشخیص برخی بیماری ریوی، نوع پاسخ به درمان و یا تغییرات رشد، پیش زمینه موثر برای اقدامات قبل از درمان در بیماران ریوی و … . دستگاه اسپیرومتری انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع کاربرد خود، دسته‌بندی شده‌اند. مهم‌ترین انواع دستگاه اسپیرومتر شامل موارد زیر می‌باشند:

 • پلتیسموگرافی کل بدن
 • پنوماتاکومتر
 • اسپیرومتر الکترونیکی
 • دستگاه اسپیرومتر تشویقی
 • دستگاه اسپیرومتر مشابه آسیاب بادی
 • و … .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص دستگاه اسپیرومتری از گمرک، با ما همراه باشید.

واردات دستگاه اسپیرومتر در ایران

صنعت پزشکی یکی از صنایع بسیار مهم در جهان است که مستقیما با سلامت و جان افراد جامعه سروکار دارد. به همین دلیل تامین نیازهای صنعت پزشکی و صنایع مربوطه نسبت به تجهیزات و دستگاه‌های پزشکی جزو اولویت واردکنندگان به شمار می‌رود. در کشور ما دانش و مواد اولیه کافی برای تولید برخی از این محصولات وجود ندارد و به همین علت این کالاها در دسته کالاهای وارداتی قرار می‌گیرند.

واردات دستگاه اسپیرومتر در کشور ما عمدتا از مبداء کشورهای آلمان، امارات متحده عربی، هلند، ایتالیا، ژاپن، آمریکا، چین و … صورت می‌گیرد و سالانه مقادیر بالایی ارز بدین ترتیب از کشور خارج می‌گردد.

قوانین مربوط به واردات دستگاه اسپیرومتر در ایران

تاجران و بازرگانانی که قصد فعالیت در زمینه واردات دستگاه اسپیرومتر در ایران را دارند، باید در چهارچوب قوانین و مقررات تعیین شده از سمت اداره گمرک در این زمینه عمل کنند:

 • ورود موکول به موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد.
 • ردیف تعرفه‌های مربوط به اقلام دارویی، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی مشمول کاهش حقوق گمرکی از 4% به 1% (موضوع مفاد جزء 2 بند ه تبصره 7 قانون بودجه کل کشور، موکول به اعلام نظر سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سامانه گمرک ایران (در زمان ترخیص کالا) می‌باشد.

مجوزات لازم برای ترخیص دستگاه اسپیرومتر از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص دستگاه اسپیرومتر از گمرک را دارد موظف است برای اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

 • مجوز فنی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت بررسی تخفیف بیش از 3%
 • مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت تخصیص ارز
 • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای ترخیص کالاهای مستعمل
 • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
 • مجوز ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
 • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی یا کشاورزی
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز جهت مصارف دامی یا کشاورزی

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص دستگاه اسپیرومتر

کد 8 رقمی تعرفه گمرکی که برای ترخیص دستگاه اسپیرومتر از گمرک اختصاص یافته است برابر 90181990 است که شامل حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 22 می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص دستگاه اسپیرومتر از گمرک

شرکت سلطان یاقوت در زمینه انواع امور تجاری و بازرگانی (به خصوص ترخیص کالا از گمرک) چندین سال تجربه مفید داشته و در حال حاضر آماده خدمت‌رسانی به فعالان تجاری کشورمان می‌باشد. صادرکنندگان و واردکنندگان عزیز کشورمان که برای انجام امور گمرکی خود نیازمند بهره‌مندی از خدمات ترخیص کار معتبر و قابل اطمینان هستند، می‌توانند از طریق شماره‌های زیر با کارشناسان متخصص و کاربلد شرکت سلطان یاقوت تماس بگیرند. از مزایای همکاری با این شرکت در زمینه ترخیص دستگاه اسپیرومتر از گمرک، می‌توان به مشاوره کاملا رایگان، ترخیص کالا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با صرف هزینه مناسب اشاره کرد.

بیشتر بخوانید :