سلطان یاقوت

گواهی بازرسی کالا چیست و چه کاربردی دارد؟

گواهی بازرسی کالا

گواهی بازرسی کالا چیست؟

گواهی بازرسی کالا مجموعه‌ای از عملیات نمونه برداری، اندازه گیری، آزمایش‌ها و … است که توسط یک شرکت بازرسی برای تعیین کیفیت و کمیت کالاها و یا خدمات مورد معامله انجام می‌شود و با مشخصات کالا در قرارداد خرید مورد مقایسه قرار می‌گیرد که به این عملیات بازرسی و و به گواهی صادر شده گواهی بازرسی می‌گویند.

گواهی بازرسی مدرکی مبنی بر سلامت کیفیت و کمیت کالایی است که فروشنده برای خریدار ارسال می‌کند. به همین دلیل این گواهی یکی از مهمترین مدارک برای تاجران یا همان خریدارن کالا است زیرا ممکن است در برخی از موارد فروشنده کالا به دلیل سود جویی و یا حتی اشتباهاتی کالایی کمتر از کالای خریداری شده و یا با کیفیت کم‌تر را صادر کند و به تعهداتش پایبند نباشد.

همانطور که می‌دانید این قیبل از مشکلات در تجارت از قدیم الیام وجود داشته در گذشته برای جلوگیری بیش‌تر در خصوص این موارد معمولا تجار خود در زمان تولید، بسته بندی، ارسال و تحویل کالا حضور داشتند اما با پیشرفته تر شدن این موضوع شرکت‌هایی با عنوان شرکت بازرسی به میدان آمدن و این کار را برای تجار و بازرگانان انجام می‌دهند این شرکت ها با ارائه گواهی بازرسی به خریدارن کالا این اطمینان را به آنها می‌دهند که کالای ارسال شده همان کالایی است که خریداری شده است به همین دلیل دیگر نیازی به حضور خود تاجران و بازرگانان در زمان تولید و بسته بندی، ارسال کالا نیست. لازم است بدانید که شرکت‌های بازرسی کالا علاوه بر بررسی کمیت، کیفیت و قیمت کالا، استاندارد بودن کالا را هم مورد بررسی قرار می‌دهد. یعنی در واقع با سپردن کالا به شرکت‌های بازرسی هم گواهی بازرسی و هم گواهی استاندارد کالا را می‌توانید دریافت کنید.

مقررات بانکی و گواهی بازرسی

یکی از موارد مهمی که باید به آن توجه کنید این است که بر اساس قوانین و مقرراتی که اعمال شده تمامی کالاهایی که با استفاده از سیستم انتقال ارز و یا به هر نحوی که از طریق سیستم بانکی مانند اعتبارات اسنادی، حواله‌های ارزی و یا ارز مبادله‌ای  و … وارد و یا صادر می‌شوند برای ترخیص کالا و آزاد شدن اسناد بانکی به گواهی بازرسی یا همان (psi) نیاز دارند. همچنین با توجه به تاکید سازمان ملی استاندارد بر  بازرسی و آزمایش کالاهای وارداتی داشتن استاندارد مبدا بر اساس استاندارد ملی ایران و استاندارد های معتبر خارجی با ارائه گواهینامه  (Certificate of conformity )الزامی است.

چند نوع گواهی بازرسی وجود دارد؟

همانطور که می دانید  بازرسی و بررسی کالاها در چندین وجه صورت می‌گیرد یکی از آنها بازرسی کالا قبل از حمل می‌باشد که به بازرسی ظاهری و فیزیکی نیز شهرت دارد در این نوع بازررسی کمیت، کیفیت، نوع بسته بندی و بارگیری کالا مورد برسی قرار می‌گیرد.

نوع دیگر بازرسی کالا، بازرسی در حین تولید کالا می‌باشد این بازرسی برای بررسی قطعات به کار رفته در مواد اولیه و فرآیند تولید کالا و محصول است. این بازرسی برای کالاهایی می‌باشد که بعد ازتولید آن بررسی این موارد ممکن نبوده و یا هزینه بر خواهد بود به همین دلیل بازرسی در حین تولید کالا صورت می‌گیرد. به دلیل حضور طولانی مد ت بازرس در محل تولید کالا هزینه این نوع بازرسی بیش از حد معمول است. از این نوع بازرسی معمولا برای کالاهای آرایشی بهداشتی، مواد غذایی، تجهیزات و ماشین آلات استفاده می‌شود.

بازرسی بعدی بازرسی کنترل قیمت کالا است در این نوع از بازرسی بررسی قیمت واقعی کالا انجام می‌شود. این نوع از بازرسی به دستور بانک و موسسه ای که تامین کننده مالی برای واردات آن کالا است، انجام می شود زیرا در هر صورت تاجر و خریدار از قیمت اصلی کالا در بازار و عرف آن را می‌داند و این فقط و فقط برای موسسات تامین کننده هزینه‌های اهمیت دارد. که آنهم به دلیل عدم سواستفاده از ارز ارزان قیمت و وام های با بهره با سود های کم می‌باشد. سواستفاده در این روش می‌تواند در زمان پیش اظهاری کالا و یا به صورت تبانی انجام شود.

بازرسی بعدی از انواع استاندارد اجباری می‌باشد که یکی از مهمترین و پیچیده ترین انواع بازرسی است. در این نوع از بازرسی شرکت بازرس به نمایندگی از سازمان استاندارد در محلی که کالا از آن خارج می‌شود به دید فروشنده کالا را بررسی کرده و یا در آزمایشگاه های مجاز سازمان استاندارد به بررسی کالا می‌پردازد. بعد از این گواهی بازرسی به همراه اظهارنامه کالا به اداره استاندارد گواهینامه صادر می‌شود.

شرکت سلطان یاقوت

یکی دیگر از خدمات شرکت سلطان یاقوت ترخیص کالا از کلیه گمرکات  است. این شرکت با داشتن نیروهایی مستقر در سراسر کشور آماده است تا برای ترخیص کالاهای شما در اسرع وقت اقدام کند و مانع از به تاخیر افتادن امور شما شود. از خدمات دیگر این شرکت می‌توان به حمل و نقل کالا، ترانزیت و ترانسشیپ، ثبت سفارش، اخذ مجوزات قانونی و …  اشاره کرد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره ی  گمرکات استان تهران و یا همکاری با شرکت سلطان تجارت بازرگان در زمینه ترخیص کالا می توانید با همکاران و کارشناسان ترخیص کار ما در شرکت سلطان یاقوت تماس حاصل فرمائید.

بیشتر بخوانید :