سلطان یاقوت

پروانه گمرکی و هر آنچه راجب به آن باید بدانید.

پروانه گمرکی چیست؟

صدور پروانه گمرکی یکی از مهمترین بخش های تشریفات گمرکی کالا می باشد و استعلام الکترونیکی پروانه گمرکی  نیز از طریق سامانه epl امکان پذیر می باشد.

پروانه گمرکی چیست؟

برای ترخیص کالاها از گمرکات کشور قوانین و مقرراتی وجود دارد که باید با دقت و مو به مو انجام شود. علاوه بر امور و تشریفات گمرکی ترخیص کالا، بازرسی کالاها هم توسط ماموران و بازرسان گمرک انجام می شود. یکی از مراحل ترخیص کالا دریافت پروانه گمرکی کالاها است که از مهمترین مدارک در جهت ترخیص کالا می باشد. پروانه گمرکی در واقع سند و یا همان مجوز برای ترخیص کالا از انبار های گمرک می باشد. استعلام الکترونیکی پروانه گمرکی از طریق سامانه تجارت فرامرزی صورت می گیرد. این پروانه گمرکی برای کالاهای صادارتی و وارداتی به صورت مجزا صادر می شود.

 

پروانه گمرکی

 

چگونگی استعلام پروانه گمرکی

با توجه به توضیحاتی که داده شد متوجه شدیم که صدور و استعلام الکترونیکی پروانه گمرکی یکی از مدارک مهم در مراحل ترخیص کالا می باشد. بعد از تنظیم اظهارنامه و بارگذاری الکترونیکی آن در سایت سامانه تجارت فرامرزی صاحب کالا و یا نماینده وی که تنظیم اظهارنامه را به انجام رسانده به کارتابل خود در سامانه تجارت فرامرزی مراجعه و سندی که مربوط به  پروانه سبز گمرکی است را باز می کند؛ در این مراحله می تواند با فشردن ایکون صدور مجوز بارگیری الکترونیکی، رمز را برای استعلام الکترونیکی پروانه گمرکی دریافت نمایند. حال به این سوال می رسیم که شماره پروانه گمرکی چیست؟ شماره پروانه گمرکی همان رمزاستعلام می باشد که می توان با مراجعه با سایت epl از وضعیت پروانه گمرکی و مراحل آن مطلع شد.

پروانه سبز گمرکی یعنی چه؟

پروانه سبز گمرکی یا همان برگ سبز سندی است که پس از بررسی و ارزیابی کالای وارد شده به گمرک در صورت عدم مشکل صادر می شود. به زبان ساده تر هر ارگان و سازمان وارد کننده کالایی برای ترخیص کالای خود باید مدارکی را به گمرک ارائه نماید، این مدارک شامل: فاکتور خرید یا فروش، بارنامه، بیمه نامه، پکینگ کالا و …. می باشد. بازرسان اداره گمرک بعد بررسی این مدارک در صورت عدم مشکل، برگ سبز کالای وارداتی را به تاجر یا بازرگان تحویل می دهند. تاجر و یا نماینده قانونی وی با در دست داشتن این برگ سبز می تواند برای ترخیص کالا از انبارهای گمرک اقدام نماید. لازم است بدانید بر روی برگ سبز یا همان پروانه سبز گمرکی کالا اطلاعاتی از جمله شماره ثبت کالا، شماره انبارداری کالا، تعداد و نوع کالا، تاریخ ورود و خروج کالا از انبار و …. قرار دارد.

پروانه گمرکی

پته گمرکی در واقع سندی است برای ترخیص کالاهایی که برای امور تجاری از کشور وارد یا خارج نمی شوند. یعنی کالاهایی که از نظر تعداد و ارزش در زمره کالاهای تجاری قرار نمی گیرند. برخی از کالاهای مسافری با سقفی که گمرک مشخص کرده بارنامه می شوند و سندی با عنوان پته گمرکی برای خروج یا ورود آنها صادر می شود. پته های گمرکی قبلا به صورت دستی صادر می شدند اما در سالهای اخیر با توجه به پیشرفت تکنولوژی و همچنین الکترونیکی شدن امور تجاری  پته های گمرکی نیز به صورت الکترونکی اظهار می شوند و استعلام پته عبور نیز به صورت الکترونیکی صورت می گیرد. شما باید برای دریافت شماره پته گمرکی از طریق سایت تجارت فرامرزی اقدام نمایید. بعد از دریافت رمز پته گمرکی از سایت می توانید با شماره پیامک استعلام پته گمرکی کالایی را که با پته برای ترخیص آن اقدام کرده اید را پیگیری کنید.

 

کیف پول الکترونیکی گمرک چیست؟

با هوشمند شدن تمامی مراحل گمرکی و ترخیص کالا پرداخت هزینه های گمرکی از جمله حقوق و عوارض گمرکی نیز به صورت الکترونیکی و از طریق سایت کیف پول الکترونیکی گمرک پرداخت می شود. این سامانه در راستای بررسی و همچنین شفافیت هر چه بیشتر مراحل ترخیص کالا راه اندازی شده است.

کیف پول الکترونیکی گمرک چیست؟

سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با تجربه بیست ساله آماده ارائه خدمات ترخیص کالا و تجارت و بازرگانی می باشد. ترخیص کاران زبده این شرکت امور حمل و نقل و ترخیص کالای شما از گمرک را در سریعترین زمان ممکن با حداقل قیمت انجام می دهند. از سری خدمات این شرکت تجاری و بازرگانی: ثبت سفارش، خرید کالا، حمل و نقل، ترانزیت و ترانشیپ کالا، اخذ مجوزات لازم، دریافت پته گمرکی ، دریافت برگ سبز و ….. می باشد. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به صورت رایگان با کارشناسان این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید :