سلطان یاقوت

راهنمای شرکت در آزمون حق العمل کار گمرکی 1401

راهنمای-شرکت-در-آزمون-حق-العمل-کار-گمرکی-1401

برای اینکه شما عزیزان بتوانید در گمرک به عنوان حق العمل کار گمرک فعالیت کرده و در آمد کسب کنید باید نسبت به دریافت کارت حق العمل کاری گمرک اقدام نمایید برای دریافت این کارت باید در آزمون آن که از طرف گمرک برگزار می شود شرکت نمایید. در این مقاله راهنمای شرکت در آزمون حق العمل کار گمرکی 1401 را برای شما عزیزان شرح می دهیم.

حق العمل کار گمرکی کیست و چه کارهایی انجام می دهد؟

برای اینکه بدانید حق العمل کار گمرک چه کارها و خدماتی را انجام می دهد این پاراگراف را تا آخر بخوانید. در ظاهر وظیفه حق العمل کار گمرکی با ترخیص کار یکی است اما در باطن این دو با یکدیگر متفاوت هستند به صورتی که ترخیص کار به عنوان نماینده کالا با وکالت نامه ای که از طرف صاحب کالا دریافت کرده است اقدام به انجام تشریفات گمرکی کالا و ترخیص آن می کند اما حق العمل کار گمرکی خود شخصا برای ترخیص کالا اقدام کرده و نامی از صاحب کالا در ترخیص کالا برده نمی شود. اما باز هم حق العمل کار گمرک به عنوان صاحب کالا شناخته نمی شود و نام آن کارگزار گمرک است. فرد حق العمل کار دارای کارت بازرگانی است و خود شخصا برای واردات و صادارت کالا اقدام می کند. اما مسئولیتی در مقابل کالا آنطور که صاحب کالا دارد ندارد.

سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با تجربه بیست ساله آماده ارائه خدمات ترخیص کالا و تجارت و بازرگانی می باشد. ترخیص کاران زبده این شرکت امور حمل و نقل و ترخیص کالای شما از گمرک را در سریعترین زمان ممکن با حداقل قیمت انجام می دهند. از سری خدمات این شرکت تجاری و بازرگانی: ثبت سفارش، خرید کالا، حمل و نقل، ترانزیت و ترانشیپ کالا، اخذ مجوزات لازم، دریافت پته گمرکی ، دریافت برگ سبز و ….. می باشد. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به صورت رایگان با کارشناسان این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید.

چگونگی دریافت کارت حق العمل کاری

برای دریافت کارت حق العمل کاری در گمرک باید طبق قوانین و مقرراتی که گمرک برای آن وضع کرده است عمل نمایید. معمولا گمرک برای اهدا کارت حق العمل کاری به صورت دوره ای اقدام به برگزاری آزمون حق العمل کاری می کند.  برای کسانی که نمره قبولی در این آزمون دریافت کنند کارت  و پروانه حق العمل کاری به صورت ده ساله صادر می شود. افراد حق العمل کار می توانند به آموزش و استخدام ترخیص کاران مجرب و زبده بپردازند و برای خود شرکتی تحت عنوان شرکت تجاری و بازرگانی برای ارائه خدمات ترخیص کاری و انجام تشریفات گمرکی دایر نمایند. با این تفاصیر متوجه شدیم که حق العمل کار می تواند تمام فعالیت های امور بازرگانی و ترخیص کالا را به صورت شخصی و یا با نام شرکت واردات و صادرات خود به انجام برساند این فرد دارای کارت بازرگانی بوده و خود تمام کاراها را در خصوص ترخیص کالا به انجام می رساند.

آیا آزمون حق ‌العمل کار گمرکی، جنبه استخدامی دارد؟

زمانی که صحبت از آزمون ورودی می‌شود، همه تصور می‌کنند در صورت قبولی در این آزمون مانند بانک‌ها و مراکز دولتی دیگر، استخدام و شروع به کار خواهند کرد؛ آزمون حق العمل کار گمرکی اما اینگونه نیست. انجام امور تجاری مطابق قوانین گمرکی لازم است حتما توسط شخصی صورت بگیرد که مجوز رسمی و پروانه اداره گمرک را دارد. برای قبول شدگان در این آزمون که هر چند سال یکبار برگزار می‌شود، کارتی با عنوان پروانه کارگزار گمرکی صادر می‌گردد که به منزله مورد تایید بودن از سمت اداره گمرک است. پس نتیجه می‌گیریم داشتن این کارت به معنای استخدام در اداره گمرک نبوده و تنها اجازه فعالیت به‌عنوان ترخیص کار به شخص داده می‌شود. این پروانه تا 10 سال اعتبار داشته و مجوز محدود به شهر یا استان خاصی نیست و در تمام گمرکات کشوراعتبار دارد.

زمان برگزاری آزمون حق العمل کار گمرکی سال 1401

در شناسنامه‌ای که در درگاه ملی مجوزهای کشور ثبت شده، هیچ اشاره‌ای به دوره‌های زمانی برگزاری آزمون حق العمل کاری گمرک نشده است؛ ولی قید شده است که صدور مجوز پس از برگزاری آزمون و سایر مراحل تایید داوطلب انجام می‌شود. در اینجا منظور از سایر مراحل تایید باید برای متقاضیان شفاف‌سازی شده و در صورت برگزاری مصاحبه، منابع آن مشخص گردند.

مانند تمامی آزمون های رسمی کشور، اخبار درخصوص شرایط و زمان برگزاری آزمون حق العمل کار گمرک نیز در سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org  قابل مشاده است.

چگونگی ثبت نام در آزمون حق العمل کار گمرکی 1401

برای ثبت نام در آزمون حق العمل کار گمرکی 1401 باید به سایت سنجش به نشانی www.sanjesh.org مراجعه نمایید و فرم تقاضانامه الکترونیکی برای شرکت در این آزمون را تکمیل نمایید. همچنین عکس 3*4 که در سال جاری به صورت تمام رخ با پسوند jpg که بدون جای منگنه و مهر و همچنین با زمینه سفید باشد را اسکن کرده و در سایت بارگذاری می کنید. همچنین لازم است بدانید که اندازه عکس اسکن شده حداکثر 300*400 و حداقل 200*300 باشد و حجم آن از 70 کیلوبایت بیشتر نشود.

منابع مطالعاتی برای مصاحبه استخدام گمرک جمهوری اسلامی ایران

آگاهی و تسلط کامل بر مواد آزمون حق العمل کار گمرک که در این مقاله به آن‌ها اشاره شده است، جهت پذیرش در این آزمون الزامی است؛ اما منابع دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید با مطالعه آن‌ها شانس خود را در قبولی این آزمون بالا ببرید. این منابع عبارتند از:

  • خواندن کتاب‌های چاپی یا الکترونیکی که در همین خصوص تالیف شده‌اند؛
  • سوالات مصاحبه آزمون‌های استخدامی، سازمان‌ها و بانک‌ها؛
  • سوالات مصاحبه تخصصی و روانشناسی.

شرایط عمومی و خصوصی شرکت در آزمون حق العمل کار گمرکی 1401

برای شرکت در این آزمون، یک سری شرایط مشخص وجود دارد که عبارتند از:

شرایط عمومی

  • داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران؛
  • عدم سوء پیشینه کیفری و قاچاق گمرکی؛
  • التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران؛
  • ارائه گواهی پایان نظام وظیفه یا معافیت دائم تا تاریخ قبل از آزمون برای برادران؛
  • عدم استخدام رسمی، ثابت و پیمانی داوطلبان در هیچ یک از دستگاه‌های دولتی.

 

شرایط اختصاصی

  • دارا بودن حداقل بیست و پنج سال تمام تا تاریخ برگزاری آزمون؛
  • دارا بودن حداقل مدرک کاردانی در رشته امور گمرکی و یا کارشناسی و بالاتر در سایر رشته ها.

 

ثبت آگهی رایگان

بیشتر بخوانید :

5/5 - (1 امتیاز)