سلطان یاقوت

ترخیص کار

راهنمای شرکت در آزمون حق العمل کار گمرکی 1400

راهنمای شرکت در آزمون حق العمل کار گمرکی

برای اینکه شما عزیزان بتوانید در گمرک به عنوان حق العمل کار گمرک فعالیت کرده و در آمد کسب کنید باید نسبت به دریافت کارت حق العمل کاری گمرک اقدام نمایید برای دریافت این کارت باید در آزمون آن که از طرف گمرک برگزار می شود شرکت نمایید. در این مقاله راهنمای شرکت در آزمون حق العمل کار گمرکی 1400 را برای شما عزیزان شرح می دهیم.

حق العمل کار گمرکی کیست و چه کارهایی انجام می دهد؟

برای اینکه بدانید حق العمل کار گمرک چه کارها و خدماتی را انجام می دهد این پاراگراف را تا آخر بخوانید. در ظاهر وظیفه حق العمل کار گمرکی با ترخیص کار یکی است اما در باطن این دو با یکدیگر متفاوت هستند به صورتی که ترخیص کار به عنوان نماینده کالا با وکالت نامه ای که از طرف صاحب کالا دریافت کرده است اقدام به انجام تشریفات گمرکی کالا و ترخیص آن می کند اما حق العمل کار گمرکی خود شخصا برای ترخیص کالا اقدام کرده و نامی از صاحب کالا در ترخیص کالا برده نمی شود. اما باز هم حق العمل کار گمرک به عنوان صاحب کالا شناخته نمی شود و نام آن کارگزار گمرک است. فرد حق العمل کار دارای کارت بازرگانی است و خود شخصا برای واردات و صادارت کالا اقدام می کند. اما مسئولیتی در مقابل کالا آنطور که صاحب کالا دارد ندارد.

آزمون حق العمل کار گمرکی

سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با تجربه بیست ساله آماده ارائه خدمات ترخیص کالا و تجارت و بازرگانی می باشد. ترخیص کاران زبده این شرکت امور حمل و نقل و ترخیص کالای شما از گمرک را در سریعترین زمان ممکن با حداقل قیمت انجام می دهند. از سری خدمات این شرکت تجاری و بازرگانی: ثبت سفارش، خرید کالا، حمل و نقل، ترانزیت و ترانشیپ کالا، اخذ مجوزات لازم، دریافت پته گمرکی ، دریافت برگ سبز و ….. می باشد. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به صورت رایگان با کارشناسان این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید :  بهترین ترخیص کار کیست و معیارهای اصلی انتخاب آن چیست؟

چگونگی دریافت کارت حق العمل کاری

برای دریافت کارت حق العمل کاری در گمرک باید طبق قوانین و مقرراتی که گمرک برای آن وضع کرده است عمل نمایید. معمولا گمرک برای اهدا کارت حق العمل کاری به صورت دوره ای اقدام به برگزاری آزمون حق العمل کاری می کند.  برای کسانی که نمره قبولی در این آزمون دریافت کنند کارت  و پروانه حق العمل کاری به صورت ده ساله صادر می شود. افراد حق العمل کار می توانند به آموزش و استخدام ترخیص کاران مجرب و زبده بپردازند و برای خود شرکتی تحت عنوان شرکت تجاری و بازرگانی برای ارائه خدمات ترخیص کاری و انجام تشریفات گمرکی دایر نمایند. با این تفاصیر متوجه شدیم که حق العمل کار می تواند تمام فعالیت های امور بازرگانی و ترخیص کالا را به صورت شخصی و یا با نام شرکت واردات و صادرات خود به انجام برساند این فرد دارای کارت بازرگانی بوده و خود تمام کاراها را در خصوص ترخیص کالا به انجام می رساند.

تاریخ ثبت نام در آزمون حق العمل کار گمرکی 1400

شما عزیزان اگر قصد دارید  که در آزمون حق العمل کار گمرکی سال 1400 شرکت کنید باید به صورت اینترنتی و از طریق سایت سنجش به نشانی sanjesh.org  اقدام نمایید. مراتب اطلاع رسانی در خصوص نحوه شرکت و تاریخ آن در این سایت برای علاقه مندان به نمایش گذاشته می شود.

موارد آزمون حق العمل کار گمرکی 1400

برای شرکت در این آزمون و دریافت نمره قبولی و پروانه گمرکی باید بر مباحثی همچون قوانین امور گمرکی و آیین نامه های اجرایی آن تسلط کافی داشته باشید. همچنین بر مقررات صادارت و واردات  و آیین نامه اجرایی آن و اصول طبقه بندی کالا ها باید اشراف کامل داشته باشید. مباحث مرتبط با پنجره واحد تجارت فرامرزی و سامانه جامع امور گمرکی نیز به دلیل فراگیری در دولت الکترونیک نیز یکی از مباحث مهم در آزمون حق العمل کار گمرکی 1400 می باشد. لازم به ذکر است که باید بر اینکوترمز2010 نیز اشراف داشته باشید.

بیشتر بخوانید :  راهنمای انواع روش های حمل و نقل کالا

 منابع آزمون حق العمل کاری گمرک

چگونگی ثبت نام در آزمون حق العمل کار گمرکی 1400

برای ثبت نام در آزمون حق العمل کار گمرکی 1400 باید به سایت سنجش به نشانی www.sanjesh.org مراجعه نمایید و فرم تقاضانامه الکترونیکی برای شرکت در این آزمون را تکمیل نمایید. همچنین عکس 3*4 که در سال جاری به صورت تمام رخ با پسوند jpg که بدون جای منگنه و مهر و همچنین با زمینه سفید باشد را اسکن کرده و در سایت بارگذاری می کنید. همچنین لازم است بدانید که اندازه عکس اسکن شده حداکثر 300*400 و حداقل 200*300 باشد و حجم آن از 70 کیلوبایت بیشتر نشود.

شرایط عمومی و خصوصی شرکت در آزمون حق العمل کار گمرکی 1400

همانطور که می دانید برای شرکت در تمامی آزمون ها گمرکی باید شخص مورد نظر دارای تابعیت جمهوری اسلامی باشد و التزام به قانون اساسی کشور داشته باشد. همچنین عدم داشتن سوئپیشینه کیفری و قاچاق گمرکی یکی از موارد مهم در شرایط عمومی شرکت در آزمون ها به خصوص آزمون حق العمل کار گمرکی می باشد. داشتن کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم برای آقایان، همچنین فردی که برای شرکت در آزمون حق العمل کار گمرکی اقدام می کند نباید در هیچکدام از دستگاه های دولتی مشغول به کار باشد. از شرایط عمومی نیز می توان به این موارد اشاره کرده که حتما 25 سال تمام را داشته و دارای مدرک کاردانی در رشته های مرتبط با امور گمرکی و یا مدرک کارشناسی در سایر رشته ها را دارا باشد.

زمان آزمون حق العمل کاری 99

بیشتر بخوانید :

5/5 - (1 امتیاز)