سلطان یاقوت

چرا امنیت بالای حمل و نقل دریایی را مدیون کد ISPS هستیم؟

ISPS-کد

کد ISPS

کشتی­های باری درحمل و نقل­هایی دریایی همیشه به جهت دسترسی همه جانبه به دریا در معرض خطراتی همچون دزدهای دریایی بوده­اند.  کد ISPS به معنای مجموعه فعالیت­هایی است که منجر به بالارفتن سطح امنیت و ایمنی کشتی­ها، بنادر، خدمه­ها و محموله در حمل و نقل از طریق دریا می­باشد. در این مقاله شما را با تاثیر چشمگیر کد ISPS بر افزایش این امنیت در سطوح بین ­الملل، اهداف و نکاتی مرتبط با این کد آشنا خواهیم کرد.

کد ISPS  در حمل و نقل دریایی به چه معناست؟

کد اختصاری ISPS  که مخفف عبارت انگلیسی International Ship and Port Facility Security Code به معنای کد امنیتی جهانی کشتی و بنادر می­باشد، توسط سازمان دریانوردی بین‌المللی یا IMO تعریف شده است. این کد امنیتی عبارت است از آگاهی از خطرات پیش روی عملیات حمل و نقل دریایی و برنامه ریزی برای پیشگیری از بروز آنها که این اقدامات لازم در سطوح مختلف و برای رسیدن به هدف­های این کد انجام می­گیرند. جهت نیل به این اهداف، تمام مسئولان دولتی، شرکت­های حمل و نقل بین­المللی، ادارات بندرها و هرگونه سازمانی که در عملیات دریایی شرکت دارند مجازند تا خطرات احتمالی که در حمل و نقل­های دریایی مواجه کشتی­ها و تاسیسات بندری هستند را بررسی و ارزیابی کرده و راهکارهای لازم برای تامین امنیت مورد نیاز آن­ها با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی ارائه دهند.

نهادهای ذی­ ربط همچنین موظف اند استمرار امنیت کشتی­ ها و تاسیسات بنادر را با ارزیابی مداوم خطرات­ و تهدیدهای پیش­رو و آمادگی رویارویی با تغییرات احتمالی تضمین کنند.

تاریخچه­ ی پیدایش کد ISPS به چه زمانی برمی­گردد؟

یکی از بزرگ­ترین چالش­های پیش روی بشر در جهان امروز مبارزه با تروریسم است. پس از وقوع حادثه وحشتناک 11 سپتامبر، IMO یا همان سازمان جهانی دریانوردی تصمیم گرفت در جهت پیشگیری از پیش­آمد چنین وقایعی در دریا، قوانین و معیارهای بین­المللی کشتی­ها و بنادر را تکمیل و توسعه بخشد و همچنین تمامی نهادهای ذی­ربط را از آن آگاه سازد.

بررسی سطوح امنیتی کد ISPS

کد ISPS یا امنیت جهانی کشتی­ها و بنادر به 3 سطح دسته بندی می­ شود:

سطح اول: در این سطح که سطح عادی است کشتی ها، نیروها و امکانات بندری تحت شرایط عادی مشغول خدمت می باشند.

سطح دوم: در این سطح که بالاتر از سطح اول یا عادی است، احتمال پیش­آمد خطرات جدی­تری داده می­شود. در نتیجه برای مدت زمان خاصی که از سمت کارشناسان امنیتی تعیین می­شود، معیارها و سخت­گیری­های فراتر از سطح اول یا عادی به اجرا درمی­آیند.

سطح سوم: در این سطح که سطح استثنائی نام دارد، احتمال وقوع پیش­آمدی خاص و نزدیک بسیار قوت گرفته و به همین جهت در مدت زمان معینی کارشناسان امنیتی با همکاری یک­دیگر و همچنین مقامات ذی­ربط، سعی بر این دارند تا دستورالعمل­های پیچیده را در راس کار قرار دهند.

اشاره­ای به اهداف کد ISPS

همانطور که در ابتدای متن گفته شد هدف اصلی کد  ISPS  شناخت خطرات پیش­روی کشتی­ها و بنادر و در نظر گرفتن راهکارهای لازم در زمان وقوع این خطرات و همچنین پیشگیری از آنهاست.

از اهداف دیگر کد ISPS می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • گردآوری اطلاعات از تمام صنایع دریایی در رابطه با تهدیدات امنیتی و ارائه راهکارهای لازم
  • برآورد مسئولیت­های مربوطه دولت های متعاهد، آژانس ها، ادارات محلی و صنایع کشتیرانی و بندری
  • تعیین نقش ها و سپردن مسئولیت ها برای افسران ایالت بندر و افسران کشتی برای مقابله با تهدید امنیت دریایی در سطح بین المللی
  • نظارت بر مسئولیت های محوله و فعالیت­های افراد
  • تبادل اطلاعات مربوط به تامین امنیت کشتی­ها و بنادر در سطوح بین­المللی
  • شکل­گیری یک جهارچوب بین المللی استاندارد شده و اصولی برای صنعت دریانوردی
  • عیب­یابی و رفع نقص­های مربوط به امنیت کشتی­ها و بنادر

پرداخت هزینه­ های کد امنیتی ISPS بر دوش چه کسانی است؟

اجرای طرح  کد ISPS در جهت فراهم­ سازی امنیت لازم در رابطه با کشتی­ ها و بنادر هزینه­ هایی در پی دارد. عمده این هزینه ­ها مربوط به استخدام نیروهای انسانی متعدد، احداث و توسعه تجهیزات لازم در این صنعت و طراحی و برنامه ­ریزی­ های درجهت پیاده­ سازی این طرح می­ باشد.

در صورت­حساب­های مربوط به کرایه حمل و نقل دریایی بخشی تحت عنوان هزینه ISPS یا هزینه اضافی مربوط به ISPS وجود دارد که پرداخت آن برعهده مشتری یا صاحب کالا می­باشد.

بررسی نکات مثبت و منفی کد ISPS

پیاده ­سازی طرح ISPS نکات مثبت زیادی را به همراه داشته است. یکی از این مزایا افزایش چشم­گیر سطح امنیت کشتی­ ها و ایجاد محیط کاری ایمن برای دریانوردان و کارگران بنادر می­ باشد. کاهش خطرات و ریسک­ های احتمالی در حمل و نقل ­های دریایی، بهبود رویه مستندسازی و کنترل بهتر جریان محموله از دیگر مزایای این کد هستند.

اگر بخواهیم از معدود معایب کد ISPS نام ببریم بی­شک افزایش هزینه عملیاتی کشتی و هزینه­ های بندر در جهت ایجاد سطح امنیتی بالاتر در رتبه اول قرار می­ گیرد.

ایجاد امنیت بالاتر به معنای صرف زمان بیشتر و اضافه­ کاری برای دریانوردان و نیروهای مرتبط درجهت انجام وظایف امنیتی و همچنین طولانی­ تر شدن امور اداری و در نتیجه کند­شدن روند پیشرفت می­باشد.

روی هم رفته نتیجه می­ گیریم مزایای چشم­گیر کد ISPS ارزش صرف زمان، وقت و انرژی مضاعف را خواهد داشت.

بیشتر بخوانید :

 

5/5 - (1 امتیاز)