سلطان یاقوت

دبیرخانه گمرک ایران(معرفی و راهنمای کامل)

دبیر خانه گمرک ایران

دبیرخانه گمرک ایران

گمرک نوعی اداره و آژانس در کشور ما ست که مسئولیت کنترل عبور و مرور کالاها و افراد را برعهده دارد. همچنین گمرک مسئول جمع آوری تعرفه‌ها و حقوق گمرکی آن‌ها است. به زبان ساده گمرک مسئول دریافت موضوعات مالی مثل تعرفه‌ها، مالیات‌ها و … در تجارت و بازرگانی است.

از سوی دیگر در هر کشو مجموعه قوانین و مقرراتی برای واردات و صادارت و به طور کلی تجارت و بازرگانی وجود دارد. تاجران و نمایندگان قانونی آن‌ها باید نسبت به رعایت این قوانین و مقررات اقدام کنند.

تجارت و بازرگانی برخی از کالا‌ها با توجه به بخشنامه‌های دبیرخانۀ گمرک ایران و یا سازمان‌ها و ارگان‌های مربوطه منوط به اخذ مجوز‌ است، و با توجه به این بخشنامه‌ها باید نسبت به اخذ مجوز اقدام کرد. برخی اوقات ممکن است طبق این بخشنامه‌ها تجارت و بازرگانی، صادارت و واردات برخی از کالاها ممنوع باشد.

در تعریف سازمان شورای همکاری، گمرک سازمانی دولتی عنوان شده که مسئول اجرای قوانین گمرک و همچنین وصول حقوق و عوارض گمرکی ورودی و صدوری، واردات و صادارت کالا است. این تعریف به تمامی سازمان‌های اصلی و تابعه گمرک اطلاق می‌شود مثلا در خصوص ماموران گمرکی حقوق وعوارض ورودی و صدوری کالاها به ویژه کنترل عملیات گمرکی.

با توجه به تعاریف ارائه شده در خصوص گمرک و دبیرخانۀ آن می‌توان گفت که گمرک سازمانی مالی است که  از زمان‌های دور در تمامی کشور‌ها وجود داشته ودر خلال زمان بنا بر شرایط سیاسی و اقتصادی و همچنین خواست حکومت‌ها به شکل و کارایی فعلی درآمده است.

پنجرۀ تجارت فرامرزی و دبیرخانه گمرک ایران

سامانۀ پنجره تجارت فرامرزی در قرن اخیر یکی از شاخصه‌های پیشرفت و ورود تکنولوژی به صنعت تجارت و بازرگانی، واردات و صادارت است. با راه اندازی این پنجره تجارت فرامرزی تا حد زیادی در زمان و هزینه‌ها صرفه جویی شده است. این پنجره این امکان را به تجار و بازرگانان می‌دهد که در یک قالب استاندارد اطلاعات لازم را وارد نمایند. با این سیستم در تجارت و بازرگانی به راحتی می توان تمامی مجوزها و قوانین را از همین سیستم دریافت کرد.

مزایای راه اندازی پنجره تجارت فرامرزی

راه اندازی هر نوع سیستمی در صادارت و واردات و به طور کلی تجارت و بازرگانی مزایا و معایبی دارد. در این مطلب به مزایای راه اندازی پنجره تجارت فرامرزی اشاره خواهیم کرد. یکی از بزرگترین مزایای راه اندازی پنجره تجارت فرامرزی همانطور که در پاراگراف قبلی گفتیم کاهش زمان و هزینه‌ها در تجارت و بازرگانی است. مورد بعدی در خصوص مزایای راه اندازی این پنجره می‌توان به حذف و کم کردن تشریفات ادارای  در مراحل ترخیص کالا اشاره کرد. همچنین با راه اندازی این سیستم رتبۀ تجارت بین المللی بهبود پیدا کرده و فعالیت تجاری سهل‌تر شده است.

با استفاده از این سیستم فعالیت‌های تجاری آسانتر شده و امنیت صادرات و واردات کالا بالاتر رفته است. همچنین فساد و پولشویی در حوزه واردات و صادارت با راه اندازی این پنجره کم‌تر شده است. با راه اندازی این پنجره یک سیستم واحد و یکپارچه در تجارت کشور‌ها به وجود آمد. همچنین با ارائۀ اطلاعات در این سیستم به راحتی می‌توانید در هر زمانی که لازم باشد به راحتی به اطلاعات دسترسی پیدا کنید. اطلاعات ارائه شده در این سیستم باعث حذف شدن انحصار اطلاعات و ارتقای شفافیت در امور تشریفات گمرکی می‌شود.

دبیرخانه گمرک ایران و امکاناتی که برای پنجره تجارت فرامرزی ارائه می‌کند:

دبیرخانه گمرک ایران با راه اندازی این سیستم یک سری امکانات اضافه‌تری مانند اتصال الکترونیک بارنامه، مانیتورینگ کالاهای ترانزیتی، سامانه پیشخوان خدمات الکترونیک، پروژه درب خروج هوشمند، راه اندازی بزرگترین بانک اطلاعاتی از تجارت فرامرزی، امکان اخذ گواهی بازرسی از طریق همین سیستم تجارت فرامرزی، تبادل اطلاعات بین سازمان‌ها و بنادر گمرکی، استفاده از کیف پول گمرکی، الکترونیک شدن نظارت‌های گمرکی ارائه کرده است. شما تجار و بازرگانان می‌توانید به راحتی به جای مراجعه حضوری به گمرک و دبیرخانه آن از طریق پنجرۀ تجارت فرامرزی اقدام به انجام این امور کرده و به راحتی امور تشریفات گمرکی خود را به انجام برسانید.

شرکت سلطان یاقوت

شرکت تجاری و بازرگانی سلطان یاقوت یکی از شرکت‌های با سابقه درخشان در این زمینه است. می‌توانید به راحتی تمامی امور مربوط به تشریفات گمرکی ترخیص کالا و حتی امور مربوط به دبیرخانه گمرک را به مشاوران و ترخیص کاران مجرب این شرکت تجاری و بازرگانی بسپارید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص چگونگی ارتباط با دبیرخانه گمرک ایران با متخصصان و مشاوران ما تماس بگیرید.

تلفن تماس: 02128111034 – 09121995406

بیشتر بخوانید :

 

5/5 - (1 امتیاز)