سلطان یاقوت

ترخیص کالا از قطر (راهنمای کامل و کاربردی)

ترخیص کالا از قطر

ترخیص کالا از قطر :

یکی دیگر از شرکای تجاری ایران کشور قطر است که شما عزیزان برای انجام امور تجاری و بازرگانی با این کشور باید یکسری از اطلاعات این کشور در خصوص سیاست، اقتصاد، جغرافیا و حتی  فرهنگ و قوانین و مقررات آشنایی داشته باشید تا بتوانید به راحتی و بدون مشکلی ترخیص کالا از قطر را به انجام برسانید.

موقعیت جغرافیایی قطر

بیش از هرچیزی مهم است که بدانید قطر یکی از همسایگان جنوبی کشور ما است که با عربستان راه‌های زمینی دارد. این کشور در جنوبی‌ترین قسمت غرب آسیا منطقه خاورمیانه قرار گرفته است. مرزهای این کشور همانطور که گفته شد شامل مرزهای زمینی با عربستان و مرزهای دریایی با عراق، ایران، کویت، امارات متحده عربی و … است.

موقعیت اقتصادی قطر

لازم است که بدانید قطر پیش از اینکه ذخایر نفتی را کشف کند، از راه تجارت مروارید و صدف و انواع محصولات دریایی به کسب درآمد می پرداخته اما بعد از اکتشافات منابع نفت و گاز و شروع تجارت و در این زمینه به ثروتمند ترین کشور در شبه جزیره عربستان بدل گشته است. زیرا با درآمد های حاصل از فروش نفت و گاز طبیعی بالاترین سرانه درآمد در میان دیگر کشورهای عربی را به خود اختصاص داده است. با این تفاسیر می‌توان گفت که دولت قطر سومین کشور دارنده ذخایر نفت و گاز طبیعی بعد از ایران و روسیه می‌باشد.

قوانین گمرکی برای تجارت و بازرگانی با قطر

قوانین و مقررات یکی از مهم‌ترین اطلاعات در تجارت و بازرگانی با کشورها است زیرا باید بر قوانین و مقررات گمرکی آن کشور تسلط داشته باشید تا بتوانید بهترین سود را از آن خود کنید. از جمله مهترین قوانین برای تجارت و بازرگانی با قطر دانستن قوانین مربوط به ادارات گمرکی قطر است. لازم است بدانید تمامی کشور‌هایی که در زمینه تجارت و بازرگانی فعالیت می‌کنند دارای بنادر و گمرکات متعددی برای سرعت بخشیدن در امر واردات و صادارت می‌باشند. یکی از موارد مهم در گمرکات قطر ارزش سیف کالاها است برهمین اساس هچگونه عوارضی از کالاهای وارداتی به قطر دریافت نمی‌شود به همین دلیل برآورد هزینه‌های تجارت یکی از موارد مهم برای تجار و بازرگانان است.

قوانین گمرکی قطر

قوانین گمرکی در قطربه گونه ای تعبیه شده است که تاجران می‌توانند به راحتی مبالغ پرداختی خود را حساب کرده و تسلط بیش‌تری بر روی سرمایه خود داشته باشند. این کشور دارای گمرکات متعددی ست که به طور مناسب برای ترخیص کالا سازمان دهی شده‌اند. با توجه به مواردی که گفته شد تاجران ایرانی و قطری تمایل بسیار زیادی برای همکاری با یکدیگر دارند. از طرفی قطر هم دارای موقعیت‌ها و راه‌های تجاری  در خاورمیانه است و راه‌های دریایی بسیاری با ایران دارد به همین دلیل این دو کشور می‌توانند به راحتی با یکدیگر تجارت داشته باشند. همچنین لازم است بدانید که تعرفه گمرکی کالاها در کشور قطر زیاد نبوده و حدودا پنج درصد از کالای وارداتی را در بر می‌گیرد این نیز موردی قابل توجه برای تاجران است.

پیمان همکاری  ایران و قطر

یکی از موارد مهمی که لازم است در تجارت و بازرگانی با قطر بدانید این است که این دو کشور( ایران و قطر ) با یکدیگر پیمان همکاری امضا کرده‌اند. همانطور که گفته شد به موجب ایران قرارداد که در سال‌های 75 تا 80 نوشته شده تمامی کشور هایی که در زمان نوشتن این قرارداد حضور داشتند توافق کرده اند که حقوق گمرکی در قطر، ایران، کشور های حاشیه خلیج فارس و شبه جزیره عربستان به طور یکسان باشد  و به موجب این قرارداد هیچگونه مبلغی اضافه بر مالیات در قطر و ایران برای ترخیص کالا به جز 5 درصد توافق شده دریافت نمی‌شود. این قرارداد سایر کشورهای خلیج فارس و دریای عمان را نیز شامل می‌شود. هدف از بستن این قرارداد گسترش تجارت و محکم‌تر کردن تجارت و واردات و صادرات است. همچنین در این قرارداد آمده که در مناطق آزاد تجاری هر کشور برای حقوق گمرکی و ترخیص کالایی هزینه ای پرداخت نمی‌کند.

کالاهای وارداتی و صادارتی قطر

همانطور که گفته شد قطر بزرگ‌ترین صادر کننده نفت و گاز طبیعی در منطقه است. اما بسیاری از کالاهای مورد نیاز در کشور خود را از طریق واردات از سایر کشور‌های جهان تامین می‌کند.ایران نیز یکی از کشور هایی است که بسیاری از کالاهای مورد نیاز این کشور را صادر می‌کند از جمله کالاهایی که از ایران به قطر صادر می‌شود می‌توان به فلزات و تمامی صنایعی اشاره که برای ساخت و ساز مورد نیاز است از جمله آهن، فولاد و تیرچه های فلزی . از دیگر موارد می‌توان به تمامی فرآورده های گوشتی از جمله دام و حیوانات زنده اشاره کرد. اشاره می‌کنم که کلیه محصولات شیمیایی از جمله کالاهایی هستند که از ایران به قطر وارد می‌شود و در سریع‌ترین زمان ممکن و بدون هیچ مشکلی از گمرکات این کشور ترخیص می‌شود.

شرکت سلطان یاقوت

تجارت از دیرباز یکی از سودآور ترین و البته سخت ترین کارها به شمار می‌رود. البته امروزه با وضع و تغییر مداوم قوانین در این زمینه، این امر بیش از پیش سخت و تخصصی شده است و نیازمند همکاری با فردی با تجربه است. در غیر این صورت با توجه به تغییراتی که بر اساس قوانین سیاسی و اقتصادی کشورها پیش می‌آید برای ترخیص کالا دچار مشکلاتی خواهید شد.شرکت سلطان یاقوت با سال ها تجربه در ارائه خدمات تخصصی بازرگانی آماده همکاری با شما تجار و بازرگانان محترم است. از خدمات اصلی این شرکت تجاری و بازرگانی می‌توان به حواله ارز، حمل و نقل کالا، ترانزیت و ترانسشیپ، ترخیص کالا از کلیه گمرکات و … اشاره کرد. اگربرای انجام امور تشریفات گمرکی و ترخیص انواع کالا ها از ترخیصکاران و مختصصان مجرب در این زمینه کمک بگیرید، ترخیص کالای شما در سریع‌ترین زمان ممکن و با کم‌ترین هزینه از گمرک ترخیص خواهد شد. در نتیجه هزینۀ کمتری نیز پرداخت خواهید کرد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیش‌تر و یا همکاری با این شرکت در زمینه ترخیص انواع کالاها از گمرک با تلفن‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

تلفن‌های تماس جهت مشاوره رایگان:  ۰۹۱۲۱۹۹۵۴۰۶ – 02128111034

بیشتر بخوانید :