سلطان یاقوت

ترخیص تن ماهی از گمرک

ترخیص تن ماهی از گمرک

واردات و صادارت تن ماهی در کشور ما رواج دارد و فعالان تجاری زیادی در این حوزه مشغول به فعالیت می‌باشند. از این رو قصد داریم در این مقاله به موضوع ترخیص تن ماهی از گمرک بپردازیم که در دایره خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت قرار می‌گیرد. با پیشرفت جوامع، انسان برای صرفه‌جویی در زمان آشپزی، به تولید غذاهای آماده بصورت کنسرو روی آورد. اینگونه مواد غذایی بصورت نیم‌پز یا تماما پخته شده در داخل محفظه‌های خاص قرار گرفته و موادی دیگر نظیر نگهدارنده‌ها برای افزایش تاریخ مصرف محصول به آن اضافه می‌شوند. تن ماهی، یکی از انواع کنسروهاست که در کشور ما نیز طرفداران زیادی دارد. با مصرف تن ماهی می‌توان در زمان پخت این محصول صرفه‌جویی نموده و همچنین از خواص بی‌نظیر ماهی برای سلامتی انسان بهره‌مند شد. تن ماهی‌ها منبع غنی از ویتامین دی، کلسیم، آهن، روی، پتاسیم، فسفر، پروتئین، چربی و ویتامین آ هستند و به همین دلیل از ارزش غذایی بالایی برخوردار می‌باشند. برای تولید تن ماهی، ماهی‌های خاص از جمله هیدر، گون، زرده، صارم، تون و دیگر ماهیان را در درجه حرارت 120 درجه می‌پزند. در ایران از ۴ نوع ماهی تن استفاده می‌شود؛ «گیدِر»، «زرده»، «اَسبَک» و «هَوور» که به ترتیب گران‌تر،خوشمزه‌تر و مغذی‌ترند. تن ماهی‌ها دارای انواع و ویژگی‌های گوناگونی هستند که افراد با توجه به ذائقه خود، دست به انتخاب میزنند. در ظرف نگهدارنده تن ماهی، به هیچ وجه از مواد نگهدارنده شیمیایی استفاده نشده و مواد افزودنی آن شامل نمک دریایی، انواع روغن‌ها و سبزیجات مختلفی هستند که در تنوع طعم و خاصیت انواع تن ماهی‌ها تاثیر گذارند. در ادامه مقاله به شرح اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص تن ماهی از گمرک ایران خواهیم پرداخت.

تجارت تن ماهی در ایران

کنسرو یا تن ماهی، یکی از صنایع رو به رشد در کشور ماست که در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته و تولیدات داخلی در این زمینه توانسته است 80% از نیاز بازار مصرفی داخلی به این محصولات را پوشش دهد. 20%  باقی مانده نیز از محل واردات تن ماهی از کشورهایی نظیر چین به ایران تامین می‌گردد.

ایران کشوری دارای دریاهای ارزشمند در شمال و جنوب است که انواع ماهی و آبزیان مختلف و پراهمیت در آن زندگی می‌کنند. با توجه به نیاز کشورهای همسایه ایران به تن ماهی، ظرفیت تولید این محصول و زیرساخت‌های لازم جهت صادارت آن گسترش داده شده‌اند و هم‌اکنون شاهد آمار صعودی صادارت تن ماهی از ایران به این کشورها می‌باشیم. صادارت تن ماهی از ایران را می‌توان یکی از منابع اصلی صارات غیر نفتی به شمار آورد که سالانه سبب ورود مقادیر مناسبی ارز به کشور و توسعه اقتصادی می‌شود.

کشورهای واردکننده تن ماهی از مبداء ایران عبارتند از: عراق، افغانستان، امارات متحده عربی، روسیه، گرجستان، آذربایجان و … .

قوانین مربوط به واردات تن ماهی در ایران

ورود تن ماهی موکول به رعایت ماده 7 قانون دامپزشکی مصوب 1350 و ماده 16 قانون نظارت بر مواد خوراکی، آشامیدنی، بهداشتی و آرایشی مصوب 1346 (حسب مورد) می‌باشد.

ماده 7- ورود و صدور هر نوع دام زنده، تخم مرغ نطفه دار، اسپرم دام، فرآورده هاى خام دامـى، داروهـا و واکـسنها و
سرمها و مواد بیولوژیکى و مواد ضد عفونى و سموم دامپزشکى و مواد غذایى متراکم و مکملهاى غذاى دام و داروهـایى
که براى ساختن مواد نامبرده مورد نیاز است باید با موافقت وزارت کشاورزى صورت گیرد.

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

مجوزهای لازم برای ترخیص تن ماهی از گمرک

ترخیص کاری که قصد ترخیص تن ماهی از گمرک را دارد، موظف است نسبت به اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

 • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی جهت اعلام تاریخ اعتبار
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی جهت تخصیص ارز
 • مجوز فنی از دفتر مقررات صادارت و واردات (مجوز سیستمی موافقتنامه تجارت ترجیحی با پاکستان)

تعرفه گمرکی برای ترخیص تن ماهی

بطور کلی کد تعرفه گمرکی برای ترخیص فرآورده‌ها و کنسروهای ماهی ذیل ردیف 1604 قرار می‌گیرد که حقوق ورودی آن‌ها برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌شود.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص ماهی تن برابر 16041400 است که دارای حقوق ورودی 32% و اولویت کالایی 4 می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص تن ماهی از گمرک

ترخیص تن ماهی از گمرک، جزو امور تجاری تخصصی و پیچیده دسته‌بندی شده و از اهمیت بالایی برای تاجران و بازرگانان برخوردار است. استفاده از خدمات ترخیص کار باتجربه و کاربلد در فرآیند ترخیص کالا از گمرک، از ملزوماتی است که فعالان تجاری به‌خوبی از آن آگاه هستند. واردکنندگان و صادرکنندگان محترم کشورمان که قصد فعالیت در حوزه ترخیص تن ماهی از گمرک را دارند، می‌توانند برای بهره‌مندی از مشاوره رایگان و یا همکاری با متخصصان معتبر و قابل اطمینان شرکت سلطان یاقوت، با شماره‌های زیر تماس بگیرند.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

 • ترخیص تن بادبان ماهی از گمرک
 • ترخیص تن ماهی گیدر از گمرک
 • ترخیص تن ماهی هوور از گمرک
 • ترخیص تن ماهی ماکرل از گمرک
 • ترخیص تن ماهی اورگانا
 • ترخیص تن ماهی تاپسی
 • ترخیص تن ماهی گلکسی
 • ترخیص تن ماهی تحفه
 • ترخیص تن ماهی چیرو
 • ترخیص تن ماهی میرو تن
 • ترخیص تن ماهی گراتیس
 • ترخیص تن ماهی گلدن مکس
 • ترخیص تن ماهی گلدن لوکس
 • ترخیص تن ماهی درج
 • ترخیص تن ماهی شبدیز

بیشتر بخوانید :

5/5 - (1 امتیاز)