سلطان یاقوت

بیجک و هرآنچه راجب به آن باید بدانید

بیجک باربری

بیجک

بیجک سندی است که  فروشنده برای خریدار صادر می‌کند. در این سند نوع کالا و مقدار خریداری شده قید می‌شود، و خریدار با توجه به آن کالا را تحویل می‌گیرد و بعد از بررسی کالا‌ی دریافتی با بیجک رسید دریافت کالا را صادر می‌کند.

به زبان ساده تر در گمرک الکترونیک امروز بیجک گمرکی همان پروانه سبز در سیستم قبلی گمرک بوده و به معنای اتمام مراحل گمرکی است. آخرین مرحله قبل از خروج کالا و شرط خروج کالا از گمرک بیجک است. بیجک گمرکی توسط متصدی صدور در درب خروج گمرک صادر می‌شود.

بیجک گمرکی چیست؟

بیجک گمرکی یکی از اسناد مورد نیاز در زمان انجام تشریفات گمرکی کالا است و زمانی که صاحب کالا یا نمایندۀ قانونی وی می‌خواهد برای انجام امور تشریفاتی ترخیص کالا اقدام کند، می‌تواند با مراجعه به ادارۀ گمرک بیجک گمرکی خود را دریافت کند. در بیجک گمرکی همانطور که گفته شد تمام مشخصات کالا قرار دارد.

بیجک گمرکی چه زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

هنگامی که قصد ترخیص کامل کالایی را ازانبارهای گمرک دارید بیجک گمرکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی زمانی که برای ترخیص کالا به انبار‌های گمرک مراجعه می‌کنید و با استفاده از قبض انبار که تمام مشخصات کالا در آن ذکر شده است اقدام به ترخیص کالا نمایید می‌توانید بعد از آن برای دریافت بیجک به اداره گمرک مراجعه کرده و بیجک گمرکی کالای مورد نظر را دریافت کنید.

تفاوت قبض انبار با بیجک گمرکی

بیجک گمرکی و قبض انبار از لحاظ درج اطلاعات گمرکی کالا یکی هستند. فقط قبض انبار را در زمانی که صاحب کالا و یا نمایندۀ قانونی وی برای تشریفات گمرکی کالا اقدام می‌کنند و می خواهند کالا را از انبار تحویل بگیرند باید بررسی کنند و بر اساس همان قبض انبار کالا را تحویل بگیرند، به این نکته توجه کنید که در زمان تحویل کالا به انبار اگر مغایرتی بین کالای تحویلی و قبض انبار وجود داشته باشد انبار می‌تواند از تحویل گرفتن کالا خود‌داری کرده و موضوع را به شرکت مادر اطلاع دهد. بیجک گمرکی را هم صاحب کالا یا نماینده قانونی وی با مراجعه به اداره گمرک می‌توانند دریافت کنند.

استفاده بیجک در صرافی به چه معناست؟

بیجکی که صرافان صادر می‌کنند برای پرداخت مبلغی به تاجر است که در آن زمان باز پرداخت مبلغ نیز مشخص می‌شود. بیجک صرافی در گذشته های دور، زمانی که هنوز اسکناسی برای خرید فروش وجود نداشت، بیشتر مورد استفاده بود اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی استفاده از بیجک صرافی‌ها کم‌تر شده و بیش‌تر از پول برای تجارت و بازرگانی کالاها استفاده می‌شود.

بیجک باربری یعنی چه؟

بیجک باربری یکی از پرکاربرد‌ترین اصطلاحات در میان بازرگانان و تاجران است، زیرا بیجک باربری در هر مقصدی باید با تمام کالاهای دریافتی تطابق داده شود تا از دریافت و تحویل صحیح کالای سفارش داده شده اطمینان حاصل شود. خریداران باید کالاهای دریافتی خود را با بیجک باربری که دارند تطبیق دهند و بعد از آن رسید دریافت محصول را صادر کنند و کالا را تحویل بگیرند.

بارنامه و بیجک انبار

باید به این نکتۀ مهم توجه داشته باشید که بر طبق قوانین گمرکی ایران هر کالایی که از محدوده گمرکی ایران رد شود باید در دفاتر رسمی به ثبت برسد. در این روش می توان برای تمامی بارهایی که ثبت شده بارنامه‌ای تدوین کرد. بارنامه نیز مانند باقی مدارک گمرکی یکی از مهم‌ترین و اصلی ترین اسناد در بین خریداران و فروشندگان است.

شرکت سلطان یاقوت

یکی از اصلی ترین دلایل شکست و خسارت در تجارت، نداشتن اطلاعات کافی و عدم توانایی ترخیص کار است. زیرا زمانی که ترخیص‌کار به کار خود وارد نباشد امور ترخیص شما با تاخیر و مشکل رو به رو می‌شود که همین امر موجب ماندگاری بیش‌تر کالاها در انبار گمرک و در نتیجه افزایش بهای تمام شدۀ کالای ترخیصی برای شما عزیزان می‌شود. شرکت سلطان یاقوت با سال ها تجربه درخشان خود در زمینه تجارت و بازرگانی و ترخیص کالا آماده همکاری با شما واردکنندگان و صادرکنندگان عزیز می باشد. این شرکت با ارائه خدماتی نظیر ثبت سفارش، ترخیص کالا، حمل و نقل کالا، اخذ مجوز، حواله ارزی، تنظیم اظهارنامه و … می‌کوشد تا تجارتی امن و بدون مشکل را برای شما عزیزان فراهم کند. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیش‌تر و یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص انواع کالا و تجارت و بازرگانی کالاهای مختلف با تلفن‌های زیر تماس حاصل فرمائید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :