سلطان یاقوت

ترخیص شمارشگر کنتور آب از گمرک

ترخیص شمارشگر کنتور آب از گمرک

امروزه، بحران کمبود اب شیرین و قابل شرب سبب شده تا تمام کشورها به مدیریت و ارزش‌گذاری آن اقدام نمایند. با توجه به این مسئله، استفاده از تجهیزات با کیفیت جهت اندازه‌گیری آب مصرفی اهمیت بالایی دارد. کنتور آب که در جهت سنجش دقیق مصرف و جلوگیری از هدر رفت بی مورد این سرمایه با ارزش به کار می‌رود، از جمله مهم‌ترین تجهیزات و زیر ساخت‌های لازم برای رسیدن به این هدف است. با نصب کنتور آب، میان میزان مصرف و بهای پرداختی مصرف‌کننده تناسب ایجاد شده و همین امر سبب صرفه‌جویی در مصارف غیرضروری خواهد شد. هر کنتور آب از قطعات و اجزائی تشکیل شده که وظیفه خاص خودشان را دارند و همگی در جهت اندازه‌گیری میزان مصرف، به کار گرفته شدند. سالانه بخش زیادی از نیاز داخلی به این قطعات از طریق واردات انجام می‌شود و ترخیص آن از گمرک نیازمند اخذ مجوزها و رعایت قوانین و مققرات اداره گمرک است که در ادامه مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت.

کنتور آب چیست؟

کنتور آب (water meter) یک وسیله کاربردی در تمام ساختمان‌های کوچک و بزرگ است. با کمک کنتور آب می‌توان حجم آب مصرف شده را اندازه‌گیری کرد. واحد اندازه‌گیری حجم آب در کنتورهای ایرانی مترمکعب یا لیتر است؛ ولی در کشورهای قاره آمریکا، این واحد اندازه‌گیری گالن یا فوت است. کنتور آب انواع مختلفی دارد که هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند. انواع کنتورها را براساس روش‌های اندازه‌گیری جریان، نوع مصرف کننده و دقت لازم، تقسیم‌بندی می‌کنند.

اصطلاح دبی در مبحث کنتور آب عبارت است از مقدار جریان که از تقسیم حجم آب ورودی به مدت زمان عبور این حجم از کنتور به دست می‌آید.

3 بخش اصلی کنتور آب

سه مکانیزم اصلی در کنتور آب به این صورت است که ابتدا جریان آب به وسیله آن باید دائما اندازه‌گیری شود. پس از آن لازم است اطلاعات را ذخیره سازی و حفظ نماید و در مرحله آخر، جزئیات حجم آب عبوری را نمایش دهد. با توجه به این مکانیزم‌ها، نتیجه می‌گیریم هر کنتور آب باید دارای 3 بخش اصلی باشد:

  • بخش اندازه‌گیری: این بخش در کنتور آب، وظيفه تبديل حجم، دبي، سرعت يا وزن آب عبوري به علائم يا سيگنال‌‌های قابل شمارش را بر عهده دارد.
  • بخش شمارنده یا محاسبه گر: شمانده در کنتور اب وظیفه دارد که سیگنال‌های قابل شمارش که از طریق نیروی مکانیکی یا الکترونیکی به آن منتقل شده را شمارش و پردازش نماید.
  • بخش نمایش دهنده: آخرین بخش از سیستم کنتور، قسمت نمایش‌دهنده آن است که تمام نتایج مورد نظر به دست آمده در فرآیندهای قبلی روی آن نمایش داده می‌شود.

 

شمارشگر یا محاسبه‌گر کنتور آب چیست؟

شمارشگر یا محاسبه‌گر یکی از بخش‌های اصلی کنتور آب است که دو وظیفه به عهده دارد:

  • دریافت سیگنال‌های قابل شمارش خروجی از مبدل یا مبدل‌های اندازه‌گیری جریان آب از سیستم اندازه‌گیری جریان آب در کنتور.
  • ذخیره‌سازی و حفظ اطلاعات تحلیل شده تا زمان ارسال آن به قسمت نمایش دهنده

علاوه بر این‌ها، محاسبه گر ممکن است توانايی برقراری ارتباط با دستگاه‌های جانبی را از هر دو روش (هم تبديل اطلاعات و هم ذخيره آن‌ها) داشته باشد.

 

واردات شمارشگر کنتور آب از گمرک

کنتور آب از جمله تجهیزاتی است که در حال حاضر جزو اولویت کالایی 4 است و واردات آن به کشور ممنوع می‌باشد؛ اما قطعات و اجزاء آن همچنان جزو کالاهای وارداتی محصوب می‌شوند. تولیدکنندگان داخلی از این قطعات جهت تولید کنتور آب استفاده می‌کنند.

طی دهه گذشته 80% واردات قطعات کنتور آب از جمله شمارشگر آن، از کشور چین وارد شده است. پس از آن کشورهای ترکیه، ایتالیا، ایالات متحده عربی و کره جنوبی از دیگر کشورهایی هستند که واردات قطعات کنتور آب از آن‌ها صورت گرفته است.

 

تعرفه گمرکی جهت ترخیص شمارشگر کنتور آب

کد تعرفه جهت ترخیص شمارشگر کنتور آب از گمرک 90289020 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 23 می‌باشد و به صورت کیلویی محاسبه می‌شود.

کد تعرفه جهت ترخیص کنتور آب از گمرک 90282000 است که دارای حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 4 (ممنوع‌الورود) می‌باشد.

 

خدمات شرکت سلطان تجارت بازرگان در خصوص ترخیص شمارشگر کنتور اب از گمرک

تا به اینجای مقاله از اهمیت کنتور آب و قطعات آن در صرفه‌جویی مصرف آب و همچنین پیچیدگی‌های ترخیص آن از گمرک گفتیم. کارشناسان ترخیص‌کار شرکت سلطان تجارت بازرگان آماده هستند تا این سختی‌ها و پیچیدگی‌ها را برای شما آسان کرده و عملیات ترخیص کالای شما از گمرک را با کم ترین هزینه و کوتاه‌ترین زمان ممکن به انجام برسانند. اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر و یا همکاری با شرکت سلطان تجارت بازرگان درخصوص ترخیص شمارشگر کنتور آب از گمرک هستید، با شماره های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 –  02128111034

بیشتر بخوانید :

5/5 - (1 امتیاز)